Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generál dostal posmrtně kříž

Červený Kostelec/Praha - Pouze mimořádně uděluje ministr obrany vyznamenání Kříž obrany státu. Dává se za hrdinství v boji, za vynikající velitelskou činnost v boji či těm, kteří se s nasazením vlastního života zcela výjimečným způsobem zasloužili o obranu republiky a záchranu lidských životů. V úterý, při příležitosti osmašedesátého výročí osvobození republiky z nacistického područí, obdržel posmrtně toto ocenění červenokostelecký patriot, divizní generál Jan Mikuláš Kratochvíl.

9.5.2013
SDÍLEJ:

STAROSTA Petr Mědílek přebírá od ministra obrany Vlastimila Picka vyznamenání udělené Janu Kratochvílovi.Foto: Tomáš Kábrt

V budově ministerstva obrany převzal vyznamenání z rukou ministra obrany Vlastimila Picka červenokostelecký starosta Petr Mědílek. „Pokládám za velkou čest převzít tak vysoké vyznamenání za člověka, který pro Červený Kostelec tolik znamená. Uznání si ale samozřejmě zaslouží i všichni ostatní vyznamenaní a bylo skvělé, že jsme se s těmito hrdiny mohli poznat," uvedl Petr Mědílek.

Vedle Jana Kratochvíla obdrželo Kříže obrany státu dalších devět osobností české armádní historie i současnosti. „Slavnostní ceremoniál se odehrál za účasti armádních špiček včetně náčelníka generálního štábu Armády České republiky a dalšího člověka, který prožil řadu let v Červeném Kostelci, generálporučíka Petra Pavla," informoval Tomáš Kábrt z červenokosteleckého městského úřadu.

Generála Kratochvíla naposledy in memoriam v roce 1990 vyznamenal prezident Václav Havel Řádem Milana Štefánika. Kratochvíl se narodil v Horní Radechové. Za 1. světové války odešel na ruskou frontu. Později bojoval v československých legiích. Za 2. světové války se po okupaci zapojil do odboje.

Generál Kratochvíl byl aktivní v odbojové organizaci československých důstojníků Obrana národa, ta ho vyslala do zahraničního odboje. Okupanti se za to pomstili jeho bratra Josefa, učitele v Červeném Kostelci, internovali a generálovu manželku transportovali do koncentračního tábora v Osvětimi, z něhož se už nevrátila.

Podle medailonku, který pro červenokostelecký městský zpravodaj připravil Otto Hepnar, se v roce 1940 Jan Kratochvíl stal velitelem 1. československého pěšího pluku, s nímž prošel francouzskou frontu. Po porážce Francie se přesunul do Velké Británie a následně do Sovětského svazu, kde byl povýšen na brigádního generála a v březnu 1943 se stal velitelem tamních čs. jednotek.

Pro Sověty však bylo problematické, že působil na západní frontě. Také se jim nelíbilo ne úplné zvládnutí velení při zahájení karpatsko-dukelské operace. „V roce 1944, 10. září, byl generál Jan Kratochvíl zbaven maršálem Koněvem funkce velitele. Na jeho místo přišel generál Ludvík Svoboda…," připomněl dle podkladů z muzejních depozitářů generálovu anabázi Otto Hepnar. Kratochvíl obdržel 12 vysokých vyznamenání. 10. září 1944 považoval za velkou osobní křivdu.

Autor: Pavel Bednář

9.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení