Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Glacensis plánoval budoucnost v klášteře

Broumov - Ve čtvrtek 10. září zasedala v Broumově rada Sdružení Euroregionu Pomezí Čech, Moravy a Kladska - euroregionu Glacensis, největšího euroregionu na česko-polské hranici.

12.9.2009
SDÍLEJ:

Rada euroregionu Glacensis.Foto: Josef Krám

Stalo se tak u příležitosti otevření nových prostor detašovaného pracoviště Regionální rozvojové agentury (RDA) euroregionu Glacensis v broumovském benediktinském klášteře.

Toto pracoviště se stalo součástí Centra pro rozvoj Broumovska, kde sídlí v prestižních prostorách organizace, které přispívají k rozvoji této oblasti - mimo RDA je to Agentura pro rozvoj Broumovska, Místní akční skupina Broumovsko Plus a Podnikatelský klub.

Na čtvrtečním jednání rady se řešily projekty, které bude euroregion Glacensis realizovat v nejbližším období, a byl schválen projekt na vzájemnou výměnu zkušeností mezi euroregionem Bílé Karpaty, jediného česko-slovenského euroregionu.

To proto, že jak česko-polská, tak česko-slovenská hranice mají hodně podobného díky evropským prostředkům, protože to byly hranice zemí, které byly kandidátské před vstupem do Evropské unie. Ty západní, jako byly Rakousko a Německo, čerpaly prostředky už daleko dřív na hranice Evropské unie než kandidátské země.

„Připravujeme projekt Historické památky na území euroregionu Glacensis, kde by měl být do konce roku vydán oblíbený kulatý kalendář na toto téma, a během příštího roku bude zpracována publikace, informující o historických památkách na polské a české části našeho euroregionu. Hovořili jsme i o tom, jaký je stav přijímání a rozdělování žádostí v rámci Fondu mikroprojektů - ke dnešnímu dni je v realizaci 128 projektů v částce 2 miliony 288 tisíc eur. Ty jsou určeny na vzájemné prohloubení spolupráce mezi jednotlivými organizacemi a projekty různého typu. Euroregion Glacensis se už začal zabývat rovněž nadčasovou otázkou, a to přípravou programovacího období 2014 až 2020 a řešili jsme, jakou právní formu zvolit pro implementaci finančních prostředků v tomto následující období. Máme totiž signály, ze pokud budou nějaké evropské dotace, tak by měly směřovat určitě do přeshraničních programů,“ dodal Jaroslav Štefek, sekretář české části euroregionu Glacensis a současně ředitel Regionální rozvojové agentury (RDA).

Do euroregionu Glacensis, jehož členy je přes sto obcí a měst i tři kraje, letos přistoupil Božanov a Hronov z Náchodska.

Euroregionem Glacensis „proteče“ v plánovacím období 2007 až 2013 téměř 12 milionů eur a žadatelé tak mají jedinečnou šanci pro své aktivity získat dotaci z Evropské unie.

(Josef Krám)

12.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení