U příležitosti mezinárodního Emergency Day, který přitahuje pozornost veřejnosti k urgentní medicíně a jejímu rozvoji, se první červnové pondělí od 10 do 15 hodin na Masarykově náměstí v Náchodě konala ojedinělá akce.

VIDEO: Golem na náchodském náměstí. Český unikát nemá na světě obdoby | Video: Jiří Řezník

Zájemci si mohli vyzkoušet nácvik resuscitace, zastavení krvácení či náročnost manipulace s člověkem v bezvědomí Díky spolupráci se ZZS hl. m. Prahy a ZZS Královéhradeckého kraje se vedle sanitních vozů a záchranářského vrtulníku představil také pražský záchranářský kamion Golem.

Velkým lákadlem zejména pro školní kolektivy byla prohlídka zdravotnické techniky, zejména vrtulníku a zmíněného záchranářského kamionu. Golem je speciální zdravotnický modul, který je schopen zasahovat u zranění většího počtu lidí a po svém „rozbalení“ je schopen pojmout až 12 těžce zraněných na lůžkách s kyslíkovými přípojkami, a řadu dalších lehce zraněných lidí. „Jde o český vynález, který nemá ve světě obdoby a veřejnost má šanci ho vidět jen zcela výjimečně," uvedla tisková mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

VIDEO: Golem na náchodském náměstí. Český unikát nemá na světě obdoby | Video: Jiří Řezník

Cesta Golema do Náchoda nebyla náhodná. Intenzivní spolupráce náchodské nemocnice se ZZS hl. m. Prahy a ZZS Královéhradeckého kraje probíhala už během pandemie COVID-19, zejména pak 9. února 2021, kdy jiný speciální modul pražské záchranky Fénix a další vozy královéhradecké záchranky rozvezly po republice za jediný den 17 covidových pacientů poté, co se zcela vyčerpaly kapacitní možnosti náchodské nemocnice. V té době patřil náchodský okres mezi okresy nevíce zasažené pandemií. Tehdy Oblastní nemocnice Náchod transformovala více než 40 % akutních lůžek pro pacienty s COVID-19 a společně s FN HK hospitalizovala nejvíce pacientů v kraji.

Pár slov o Golemovi

- Kamionový modul „Golem“ je určen pro zásahy u mimořádných událostí s větším počtem postižených, kde se předpokládá delší doba zásahu s nutností třídění pacientů a poskytování rozsáhlé přednemocniční neodkladné péče přímo v místě neštěstí.
- Jeho nezastupitelné místo je na plánovaném zdravotnickém zajištění rizikových akcí, jako jsou velké koncerty, dálkové běhy městem, novoroční oslavy a další velká kulturní či sportovní shromáždění.
- Zde tvoří základnu pro zdravotníky, velitele složek IZS, management a případně i předsunuté operátory zdravotnického operačního střediska
- Soběstačnost modulu umožňuje i jeho několikadenní nepřetržité nasazení v terénu.
- V případě akutního nedostatku intenzivních lůžek v hl. m. Praze lze také velmi rychle přestavět na mobilní jednotku intenzivní péče s dvanácti lůžky.