Čtyřicetiletý muž podle policistů v sobotu odpoledne navštívil svého o 12 let staršího známého a jeho partnerku v bytě, kde společně rekonstruovali koupelnu. Po požití tvrdého alkoholu se partneři pohádali, vzápětí došlo k potyčce mezi kamarády. Obviněný svého soka nejdříve udeřil pěstí do obličeje a srazil ho na zem.

Ilustrační foto
Alkohol a bitka dvou kamarádů v Broumově. Jeden zemřel, druhému hrozí 16 let

„Při pádu se měl starší z mužů udeřit hlavou o zeď, poté měl poškozeného silou vytlačit do jiné místnosti a opakovaně ho na pohovce dosud nezjištěným způsobem napadat do obličejové části. Následně měl z bytu i s partnerkou poškozeného odejít. Následující den, kdy se do bytu vrátil pro své nářadí, měl v přítomnosti partnerky poškozeného muže nalézt ležícího bez známek života v kuchyni,“ sdělila policejní mluvčí Eliška Pospíšilová.

Zatímco útočník, který je cizinec skončil ve vazbě a v případě odsouzení mu hrozí 8 až 16 let za mřížemi, místní obyvatelé komentují zprávy o případu, který se objevil v médiích teprve ve středu.

„Mluvilo se o tom večer v hospodě. Prý spolu popíjeli a týpek se pustil do své přítelkyně. Soused se jí zastal a vlít na něj. Pustili se do potyčky a jeden z ní už nevyšel. Jeden z nich prý byl Polák. Prý to bylo někde na okraji Broumova směrem na Olivětín, ale to je fakt bez záruky,“ popsal muž z Broumova, o čem se mezi lidmi mluví.

Ani Broumovu se v minulosti nevyhýbaly těžké zločiny

Podle broumovského místostarosty a bývalého policisty Kamila Slezáka je událost ojedinělá a město nemá s podobnými, ani s méně závažnými případy násilného charakteru, větší problémy než jinde.

„Myslím si, že Broumov je relativně bezpečné město. V tomto případě šlo o konflikt mezi sousedy, který takto nešťastně vyvrcholil. Myslím si, že šlo spíše o shodu náhod, ale informace mám samozřejmě pouze zprostředkované. Přestupky proti občanskému soužití se u nás samozřejmě vyskytují, ale nikoli ve větší míře než jinde,“ okomentoval situaci ve městě Kamil Slezák.

Podobně hovoří i velitel městské policie Jaroslav Korityák. Strážníci v neděli pomáhali se zajištěním místa neštěstí. „Byli jsme přizváni na místo, abychom hlídali přístup, vše ostatní je věcí státní policie. V Broumově je to ojedinělý případ, ve kterém hrál velkou roli alkohol,“ uvedl šéf strážníků.

Ani Broumovu se nicméně v minulosti nevyhýbaly těžké zločiny. I v nich figuroval alkohol a problémy ve vztazích.

Bylo těsně před půlnocí 17. listopadu 2019, když policisté přijali oznámení jedenapadesátiletého muže, který se přiznal, že odpoledne v centru Broumova napadl a zabil o čtyři roky starší bývalou přítelkyni. Vyšetřování ukázalo, že ji zardousil, protože proti němu dříve svědčila na policii.

Ilustrační fotografie.
Napadení mladším mužem žena nepřežila, vrah se opil a šel se udat policii

„Žena po napadení nejevila známky života. Večer se přišel na místní policejní oddělení sám přiznat poté, co požil značné množství alkoholu,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Eva Prachařová.

Napadení nožem. Pokus o vraždu a vražda

Žárlivost stála 1. listopadu 2016 za pokusem o vraždu v bytě v Soukenické ulici, kde třiapadesátiletý muž nožem napadl svoji někdejší družku. Žena skončila s těžkým raněním v nemocnici. V průběhu vyšetřování byl navíc obviněn ze zatajení věci a nedovoleného ozbrojování, když policisté zjistili, že přechovává samonabíjecí pistoli značky ČZ.

„Hádka se strhla mezi bývalými partnery v jejich společné domácnosti. Muž měl na svoji bývalou družku žárlit. Když zjistil, že byla v telefonickém kontaktu s jiným mužem, situaci neunesl a několikrát ji bodl kuchyňským nožem. Volala o pomoc, což naštěstí zaslechli sousedé. Těžce zraněnou ženu převezla rychlá záchranná služba do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ přiblížila policejní mluvčí.

Ilustrační obrázek
Dostal osm let. Družka, již pobodal, plakala

V červnu roku 2007 zase zavraždil třiatřicetiletý muž z Broumova o tři roky mladší ženu. Podle soudního spisu ji nejméně dvanáctkrát bodl nožem a poté jí prořízl hrdlo.

„Na manželku zaútočil v době, kdy měl soudem zakázaný přístup do domu. Obžalovaný však na ni počkal na zahradě a po krátké hádce ji napadl nožem," popsal tehdy útok státní zástupce Milan Vacek. Soudce Krajského soudu v Hradci Králové následně při vyhlašování verdiktu v podobě desetiletého trestu prohlásil, že napadení bylo tak intenzivní, že žena neměla šanci na přežití.