A právě o problémech tělesně postižených spoluobčanů se hovořilo na včerejším Dni s Deníkem, který vypukl v 15.30 před náchodskou radnicí.
Náchod už je sice ve velké většině bezbariérové město, ale bez chyb v tomhle ohledu určitě není. „Například zubní ambulance bezbariérová není a pokud se člověk potřebuje dostat k zubaři, bez cizí pomoci to nezvládne. Podobné je to i v České spořitelně, dále v kině Vesmír,“ vyjmenoval předseda Společnosti zdravotně postižených Náchod Miroslav Čiháček místa, kam se pro vozíčkáře nebo osoby jinak pohybově handicapované není snadné dostat. „Velký problém vidím v nových výtahových klecích, do nichž že se nevejde nejenom vozíčkář, ale třeba ani maminka s kočárkem,“ zdůraznil problém posledních let, který se objevuje v panelových domech, kde se mění výtahy.


Bez problémů to není ani v jiných, na první pohled snadno přístupných míst. Právě v těchto objektech číhají některé skryté nástrahy. „Jsou to velmi úzké uličky případně otočné turnikety ve kterých s vozíkem nemáte sebemenší šanci. Dále potom stačí například schod a už je na světě další problém,“ říká Miroslav Čiháček, který jako velkou bezohlednost považuje parkování aut na místech vyhrazených pro vozíčkáře, či jinak postižené lidi. „Mnozí v praxi dost často zneužívají znak vozíčku a parkují, aniž by byli postižení, na místech vyhrazených pro vozíčkáře,“ říká Miroslav Čiháček, který vozík používá již 24 let.
A co třeba benzínová pumpa? Myslíte, že tam je všechno v pořádku? Omyl! WC pro imobilní bývá často málo využíváno a proto se z něj může stát také sklad kbelíků, hadrů a podobných věcí, které vozíčkáři opět nedají žádnou šanci na bezproblémové vykonání potřeby. Společně s vozíčkáři a předsedkyní Zdravotně postižených Náchod Olgou Frűhaufovou o určitých možnostech zlepšení hovořila vedoucí Odboru výstavby a územního plánování Hana Beránková.