K jezu běží šestice hasičů, po vyhodnocení situace se navázáni vrhají do vody pro tonoucí. Naštěstí situace, do které se může dostat každý z nás, je v tomhle případě jen cvičná. Ale až půjde opravdu o život, tak právě pomoc hasičů bude potřeba.

Nedaleko Jaroměře na řece Úpě probíhá v měsících duben a květen jedinečný kurz záchrany z vodního válce. Vzhledem ke stále častějším zásahům hasičů na jezech, se generální ředitelství HZS rozhodlo proškolit 160 příslušníků na záchranu z takto nebezpečného místa.

I zdánlivý potůček může být nebezpečný

Na jezu si tak hasiči zkouší jak správě, rychle a účinně zasahovat právě v tomto nebezpečném místě. Na kurzu se dostanou do role nejen zachránců, ale i zachraňovaných a sami si tak na vlastní kůži vyzkoušejí sílu vodního proudu.

„Když jsme s klukama přijeli, říkali jsme si, co je to za malý potůček, ale sami teď vidímě, že opak je pravdou. Síla vodního proudu se nesmí podceňovat. Je to opravdu výborná zkušenost, která nám pro naši práci přinese spousty nových poznatků a věřím, že po tomto kurzu si budem jistější při opravdové záchraně,“ říká Jan Maršálek, velitel družstva hasičů z Opavy. „Výborné je že kurz probíhá v málo početných skupinkách, že každý si může vše pečlivě vyzkoušet“ dodává Maršálek.

„S hasiči nacvičujeme s vybavením, které mají u své jednotky k dispozici tak, aby dokázali využít to co mají vždy u výjezdu u sebe. Snažíme se co nejvíce navodit složité situace, kdy se najednou v jezu dostane do nesnází například více lidí. Hasiči si tak vyzkouší použítí takzvané házečky, dozví se jak zajistit jez s pomocí raftu a mnoho dalšího,“ říká pořadatel kurzu Petr Ptáček, který jako jediný v České republice má toto školení ve své stálé nabídce.

„Už několikrát jsme se dostali u zásahů, do situací, kdy zachraňujeme vodáky. Pokud si zde člověk vyzkouší sílu vodního válce, když se sám ,topí’, dá mu to více než sezení na nekonečných přednáškách, “ má jasno o užitečnosti takovéhoto cvičení velitel družstva hasičů z Týna nad Vltavou.

Po celodenním intenzivním školení hasiči odjíždí plni vědomostí, kdy i podle vlastních slov jim na první pohled malý „potok“ dokázal ukázat svou sílu.

Zkušenosti a dovednosti, které si sebou odvážejí každý týden do všech koutů naši republiky, budou jistě přínosem hlavně pro všechny ty kdo se vydávají na vodu a nikdy tak neví, kdy pomoc hasičů budou potřebovat.

(Michal misha Fanta)