Jednou z jejich primárních dovedností musí být první pomoc. V návaznosti na projekt Vzdělávání školitelů resuscitace budou nyní školeni některé sbory dobrovolných hasičů Královéhradeckého kraje, aby zvládali kardiopulmonální resuscitaci v terénu.


„Dobrovolní hasiči jsou často prvními záchranáři u dopravních nehod nebo podobných událostí, kde je velké riziko ohrožení lidského života. Proto je nezbytné, aby byli připraveni podat kvalitní výkon při úkonech zachraňující lidské životy,“ říká k práci hasičů primář broumovské nemocnice a autor projektu Vzdělávání školitelů resuscitace Jiří Veselý. Školení proběhne formou intenzivního kurzu s převažujícím podílem praktického nácviku resuscitačních technik, který bude zakončen testem znalostí a praktickou zkouškou. Kurz naučí frekventanty poskytovat kvalifikovanou zdravotnickou první pomoc při zástavě srdce zraněného.

Impuls od hasičů

O projekt projevili zájem sami dobrovolní hasiči. „Prvotní impulz přišel od hasičů, což mě velice příjemně překvapilo. Jsem rád, že jim mohu pomoci zkvalitnit jejich náročnou práci,“ potvrzuje Veselý a dodává, že správně resuscitovat neumí ani někteří zdravotníci. Členové dobrovolných hasičských sborů jsou nezbytnou složkou záchranného systému a jejich kvalifikace by se měla pomocí těchto kurzů posunout na vyšší úroveň.

Sociální fond

Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a díky prostředkům z Evropské unie jsou tak kurzy školitelům z řad zdravotnických pracovníků poskytovány zdarma.


„Naší snahou bude získat prostředky na proškolení co největšího počtu hasičských sborů, několik úvodních školení poskytneme zdarma,“ uvedl k finančnímu zajištění kurzů Veselý.