Do nominace na stavbu roku se polygon dostal díky kreativnímu prolnutí požadavků hasičů a vypracování projektanta. Uvnitř polygonu je kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve specifických podmínkách - cvičná studniční šachta nebo polygony stísněných prostor.

Nejsou to ale jen vnitřní prostory, kde mohou lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity.

Velkopoříčský polygon je svého druhu v celé Evropě unikátní, a to především díky své variabilitě. Příslušníci HZS a projektant se nechali inspirovat podobným zařízením blízko francouzského Grenoblu, ale svými vlastními nápady povýšili polygon ve Velkém Poříčí na zařízení, které odpovídá vysoce specifickým požadavkům hasičů. Některé prvky si dokonce navrhovali příslušníci sami.

Hala plní funkci univerzálního výcvikového prostoru s možností vjezdu hasičské techniky. Je zde umístěna rozběhová dráha klasické hasičské disciplíny zdolávání věže. Ve vertikální věži se nacházejí veškeré hlavní komponenty: lezecká stěna výšky 20m, univerzální objekt polygonu - příčkový a potrubní labyrint, studniční šachta, hasičská věž se zápichovým bazénem, komponenty pro trhové zkoušky - pádová věž.

Anna Špreňarová