Moderní technika a komfortní vybavení se do náchodské nemocnice v posledních letech příliš nepořizovaly, protože se počítalo, že se s nimi budou vybavovat až nově postavené pavilony. Ty mají v rámci nové výstavby a modernizace vyřešit problémy se zastaralými operačními sály, nekomfortním prostředím pro pacienty a přispět k efektivitě provozu jednotlivých oddělení. Nová výstavba měla pacientům poskytnout moderní péči a komfort už příští rok, ale stavba, jak jsme ostatně už několikrát v poslední době informovali, se posouvá o několik let. Když vše dobře půjde, začne se stavět za rok a k dokončení to bude pravděpodobně trvat i více než tři roky.

Protože je však stav se starým vybavením místy už neúnosný, začali se ozývat náchodští zdravotníci.

V minulém týdnu vydali prohlášení, ve kterém kritizovali opakované oddalování výstavby nových nemocničních pavilonů a neřešení narůstajících problémů, které z toho vyplývají.

„Na jaře příštího roku se měla otevírat první část nové nemocnice a my jsme už před pěti lety s ohledem na to zastavili nákup veškeré techniky a mobiliáře, které bylo zapotřebí obměnit, s tím, že to necháme v rámci vybavování nové nemocnice," uvedl nedávno primář oddělení ARO a náměstek pro léčebnou péči Antonín Housa.

Stěhování do nových prostor je dle něj posunuté o šest let, když vše dobře půjde, ale je řada oddělení, kde je jasné, že není možno takto dlouhou dobu se současnou přístrojovou technikou přežít.

Primáři následně sepsali soupis největších problémů, které je na jednotlivých odděleních zapotřebí vyřešit. V pondělí o tom zcela mimořádně jednali krajští zastupitelé. Bez diskuze souhlasili s tím, že nemocnice dostane osm milionů na řešení těchto potřeb. Dalších deset milionů pak vyčlenili do zvláštního rezervního fondu, který má hradit řešení aktuálních havarijních stavů.

Soupis vybavení, které je akutně potřeba vyměnit, předložili například z chirurgie, interny, ortopedie či operačních sálů.

„Je to soupis návrhů na řešení od primářů podle jejich názoru nejzávažnějších problémů. Jak se prodlužuje doba výstavby, oddělení budou muset v této podobě pracovat, nechytejte mě za slovo, já říkám tři roky a je potřeba, aby provoz splňoval normy a podmínky," řekl při jednání zastupitelstva hejtman Lubomír Franc.

Dodal: „Na základě toho (schválení, pozn. red.) budou primáři o seznamu velmi vážně jednat s vedením kraje, s vedením holdingu a novým ředitelem nemocnice." Podle France se některé vybavení bude muset soutěžit a teprve v soutěži se upřesní částka, která bude využitá.

Peníze na řešení akutních havárií

Dalších deset milionů zastupitelé schválili na řešení akutních havárií. K nim totiž v nemocnici vzhledem ke starým prostorám a starému vybavení dochází a jejich řešení stojí nemalé peníze.

„Jsou to peníze připravené na nezbytné potřeby, které mohou v náchodské nemocnici nastat nebo nastávají. Mohou být použity, aniž by se složitě scházelo zastupitelstvo a následoval proces všech formálních jednání a schvalování," vysvětlil Franc.

Zastupitelé mimo to v pondělí souhlasili s tím, že náchodská a rychnovská nemocnice, které k sobě organizačně patří, dostanou padesát milionů korun, aby se nemocnice neocitla na hranici insolvence. Dotace je určena na péči, kterou nemocnice v minulosti provedla, ale byla ztrátová. Na uhrazení dluhů nemocnice sama jen tak peníze nemá.

Na krajském zastupitelstvu se představil také nový šéf Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který řídí krajské nemocnice, Jiří Skřivánek. Ten čelil dotazům, jak je to s odvoláním ředitele nemocnice Miroslava Vávry, s nástupem nového ředitele a dalším dotazům.

Zastupitel Josef Dušek například sdělil, že byl osloven odboráři z nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, která patří pod tu náchodskou, s tím, že je překvapilo, že ředitel Vávra končí. „Překvapilo mě to, že tam dříve dojde ke sloučení a tak dále a i personál rychnovské nemocnice se za něho postavil. Není mi jasné, proč končí," řekl Dušek. Zajímalo ho, zda bude mít Vávra nějakého nástupce do doby, než bude vypsáno řádné výběrové řízení na pozici ředitele obou nemocnic.

Podle Skřivánka, který se s krajským zdravotnictvím seznamuje, byl Vávra dobrým ředitelem v krizových obdobích. „Nazrál čas, aby se do čela postavil nový manažer," uvedl s tím, že Vávra tak jako ostatní ředitelé skončil se změnou představenstev nemocnic. „…diskutovali jsme o dalších podmínkách, dohodl se dohodou, že se rozešel a stal se členem představenstva dvorské nemocnice nakonec," uvedl Skřivánek.

Na otázku, kdo bude ředitelem, uvedl, že to bude Zbyněk Chotěborský, a to až do vypsání výběrového řízení. „Nevybíral jsem ho já, byl mi doporučen dvěma ministry zdravotnictví (nynějším S. Němečkem a bývalým L. Hegerem, pozn. red.) a jedním expertem," uvedl Skřivánek. Chotěborský byl v minulosti třeba ekonomickým náměstkem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.