VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman Franc: Musel bych být blázen

Broumov /AKTUALIZOVÁNO/VIDEO/ – Poklidný průběh měla úterní odpolední beseda hejtmana Lubomíra France s občany, která se týkala budoucnosti broumovské nemocnice.

24.6.2010 1
SDÍLEJ:

Obyvatelé Broumova diskutovali s hejtmanem Lubomírem Francem a dalšími lidmi, jež mají zodpovědnost za oblast zdravotnictví v Královéhradeckém kraji, o budoucnosti broumovské nemocnice.Foto: DENÍK/Věra Sýkrová

Hned v úvodu byli lidé seznámeni se změnami, jež by po zrušení chirurgického oddělení měly nyní v nemocnici nastat.

V této souvislosti se mluvilo o změnách ohledně počtu lůžek jednotlivých oddělení, a také o plánované rekonstrukci zákrokového sálu, která si vyžádá zhruba čtyři až pět milionů korun. Občané se dozvěděli, že s rekonstrukcí by se mělo začít již v červenci, současně by mělo dojít i k propojení dvou částí LDN a následně k rekonstrukci prvního patra.

„Zastupitelstvo kraje schválilo na svém minulém zasedání nový model fungování broumovské nemocnice, a zároveň na něj uvolnilo finanční prostředky,“ sdělil občanům hejtman.

Před následnou diskuzí Lubomír Franc důrazně upozornil všechny přítomné na skutečnost, že on sám je Broumovák, a musel by být tedy blázen, kdyby měl prosazovat změny, které by Broumovu nějakým způsobem uškodily.

Zrušením chirurgie podle hejtmana i ostatních na schůzi přítomných hostů, jež mají co do činění se zdravotnictvím v kraji, život v nemocnici nekončí. Naopak, nyní prý poputuje do Broumova na rekonstrukce více než 20 milionů korun.

Schůzka prý mohla být klidně dřív, kdyby ji někdo inicioval

Jiří Veselý, náměstek pro léčebnou péči v broumovské nemocnici, informoval občany o tom, že v nemocnici působí již 15 let. “Za tu dobu nemocnice prodělala mnoho změn. Začalo to tím, že se hledala odpověď na otázku, zda tu má nebo nemá zůstat porodnice,“ řekl Veselý s tím, že porodnice zachována nebyla a gynekologické výkony se dostaly do současného režimu jednodenní chirurgie, přičemž část lůžek se přesunula z lůžek akutních na lůžka následní péče.

„Spektrum pacientů se za posledních patnáct let téměř nezměnilo. Pacienti leží pouze na jinak pojmenovaných lůžkách,“ vysvětlil Veselý s tím, že změny letošního roku jsou tím téměř posledním, co bylo třeba v rámci restrukturalizace učinit.

„Bylo třeba se vyrovnat s tím, že na oddělení chirurgie jsme měly personální vybavení takové, že nesplňovalo podmínky klasického lůžkového oddělení,“ uvedl Veselý a dodal, že už v posledních dvou letech existovala vize, jež počítala s tím, že se klasická lůžková chirurgie přemění na jednodenní ambulanci.

Mezi diskutujícími, kteří se přihlásili o slovo, byl i Arnold Vodochodský, jeden z členů Petičního výboru Petice za zachování stávajícího rozsahu zdravotní péče v Broumově, pod níž se podepsalo na šest tisíc lidí. „Myslím si, že naše petice měla úspěch, protože vy jste se díky ní snažili nějakým způsobem zapřemýšlet. Našli jste řešení, která já osobně vidím skutečně jako kompromisní oproti původnímu návrhu,“ řekl Vodochodský přítomným hostům, kteří mají na svědomí novou koncepci fungování broumovské nemocnice, na jejíž přípravě pracovali zhruba sto dní.

Vodochodský zároveň upozornil na to, že schůzka podobná této měla být sjednána mnohem dříve, a to proto, že se mohlo předejít dezinformacím a fámám. „Mrzí mě, že toto sezení neproběhlo třeba před měsícem, možná by se více občanů zapojilo do diskuze. Dnes už se tu můžete ptát pouze na dotazy typu ´Co dál…? Vaše návrhy v tuto chvíli už stejně nic nezmění,“ sdělil všem přítomným občanům Arnold Vodochodský.

Hejtman Franc na to reagoval slovy, že za ním mohl klidně někdo přijít a tuto schůzku iniciovat. Bohužel prý nikdo nepřišel, proto schůzka nebyla.
Další z diskutujících upozornil na rozdíly v chování sester náchodské a opočenské nemocnice, a také na skutečnost, že nemocnice v Náchodě, kam nyní budou lidé z Broumovska jezdit, je hodně vzdálená od nádraží. „Než do té nemocnice lidé dojdou, tak to dřív na cestě umřou,“ řekl doslova.

Autor: Věra Sýkorová

24.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení