Děj se odehrává v Německu v pohnutých letech 1945 až 1948. Jde o hraný film o událostech jedné rodiny na konci 2. světové války a po jejím skončení.

„Příběh filmu vnikl podle skutečné události. Odehrál se v rodině paní režisérky prožila ho její babička," prozradil Jan Jurkovič ze společnosti Mia Film Barrandov a krátce popsal hlavní děj: „V roce 1996 po dlouhém tutlání prasklo, že se v psychiatrické léčebně neodehrávaly pěkné věci. Po válce tam stahovali některé movité občany, týrali je, zbavovali je svých práv a zabavovali jim majetek. Odkrylo se množství hrobů těch, kteří tam zahynuli. Proto film nese název Odplata."

Ulice Na Trati v Jaroměři se po dobu natáčení přejmenovala na Sandweg v německém Oldenburgu. Před domem č, p. 141 bylo rušno a opodál stálo několik historických automobilů. Herci v dobovém oblečení postávali ve skupinkách a čekali, až jim štáb rozdá úkoly. Natáčelo se v ulici i v chodbě domu.

Jedna ze scén byla poměrně dramatická, padla dokonce i facka. Samozřejmě nebyla opravdová.

Podle Jana Jurkoviče je téměř celý filmový štáb český, až na hlavní profese, například režisérku, produkční či hlavní postavy filmu. Vedlejší role ztvárňují čeští méně známí herci z divadel i lidé, kteří se přihlásili do komparzu.

Jedním z nich byl i Jan Suchánek z Jaroměře. Ve filmu nikdy předtím nehrál, ale když objevil nabídku na internetu, zkusil to a přihlásil se. Filmaři si ho vybrali podle fotografie, vyhovoval jim typově.

„Je to moje první zkušenost ve filmu, ale možná i poslední," usmíval se živnostník, který představoval jednoho z obyvatel domu. „Náročná role to není, stačí jen poslouchat pokyny," dodal Jan Suchánek a posteskl si, že nejtěžší je vydržet v oblečení, které není příliš pohodlné.

To Roman Zloch z Prahy už zkušenosti s natáčením má. Ve filmu Odplata hraje britského vojáka. „Jsem epizodním a divadelním hercem. Působím v pražském divadelním spolku Uni-Drámo, v televizi jsem si zahrál v seriálu Soudkyně Barbara nebo v Ona a on," prozradil mladý muž a dodal, že role vojáků a policistů jsou mu nejbližší a nemusí prý nic předstírat.

Po třídenním natáčení v Jaroměři se už zítra filmaři přesunou do ulic a na různá místa v Hradci Králové.