V žebříčku českých měst zkoumajícím kvalitu života zvítězil Hradec Králové, následovaný Prahou a Pardubicemi.

Nejlépe z celé republiky se žije lidem v Hradci Králové

Do první desítky se probojovala ještě tři jihočeská města Písek, České Budějovice a Tábor, doplněna o Plzeň, Mladou Boleslav, Brno a Havlíčkův Brod. Výsledky studie, která hodnotila 50 největších českých měst, ve středu oznámila na tiskové konferenci společnost MasterCard.

„Hradec Králové vykázal téměř ve všech ukazatelích velmi dobré výsledky, což mu vyneslo první místo v žebříčku kvality života. Celkově žebříček ovládl Jihočeský kraj, protože všechna jeho hodnocená města skončila v první desítce nejlepších měst,“ uvedl ředitel kanceláře MasterCard Europe pro ČR Pavel Javorský.

O velké překvapení se podle něj postaral Havlíčkův Brod, který je třetím nejmenším hodnoceným městem. „Nechal za sebou řadu velkých a krajských měst a probojoval se na deváté místo,“ podotkl Javorský.

MasterCard uskutečnil projekt ve spolupráci s VŠE v Praze a Sdružením Czech Top 100. V rámci studie byla města hodnocena ze tří hledisek, a to ekonomické kondice, rozvojových projektů realizovaných v daných městech v končícím volebním období 2006 až 2010 a podle kvality života.

Hradci pomáhá doprava a také podniky, Mostu škodí prostředí

Hradec Králové – Mít auto a užívat si zeleně v Brně, dýchat nejlepší vzduch v Břeclavi, bydlet v Děčíně, vydělávat v Praze a těšit se na stáří v Hradci Králové (muži) nebo v Jihlavě (ženy). To je ideální mix toho nejlepšího, čeho dosahuje padesát největších českých a moravských měst.
Ale takový mix existuje jen virtuálně na papíře. Ve skutečnosti je tím nejlepším místem k životu Hradec Králové.
Tvrdí to aspoň včera zveřejněná analýza „MasterCard česká centra rozvoje 2010“, kterou připravila Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE). Hodnotila 50 tuzemských měst na základě jedenácti kritérií – posuzovala například dopravu, podnikání, životní prostředí, cenu nájemního bydlení, kriminalitu a nezaměstnanost.
„Nepotvrdila se hypotéza, že ve větších městech se žije lidem lépe,“ hodnotí výsledky projektu Milan Damborský z VŠE.
Hradec bodoval například v kvalitě prostředí, nízké nezaměstnanosti, příležitostech k pracovnímu uplatnění, v dopravním spojení, nízkých cenách bydlení, dožití vysokého věku a podobně.
Dost možná to přispěje k tomu že za pár let lidé zapomenou úsloví „v Praze je blaze“ a budou používat něco ve smyslu „v Hradci jsou borci“.
Hlavní město totiž i přes prvenství v mnoha kategoriích obsadilo v letošním výzkumu až druhé místo v padesátce největších měst. České metropoli uškodila absolutně nejvyšší kriminalita, nejdražší nájemní bydlení a nevalné životní prostředí.
René Wokoun, šéf katedry regionálních studií VŠE, přičítá úspěch Hradce jeho výhodné poloze. „U Hradce Králové je evidentní, že využívá dobrého dopravního napojení na nejvýznamnější hospodářské centrum České republiky Prahu. A také těží z tradice zdejšího univerzitního vzdělávání, které rovněž přispívá k aktivitě města,“ míní.
Naopak poslední Most propadl vinou nízkého věku, kterého se místní lidé dožijí, vysoké nezaměstnanosti a špatné dostupnosti zeleně. A nepomohla mu ani nabídka velmi levného nájemního bydlení. To je ve srovnání s nejdražším hlavním městem ani ne poloviční.

Kde se v Česku žije nejlépe/nejhůře

Odborný asistent VŠE v Praze Milan Damborský:
Města bez dluhů nejsou výjimkou

Výzkum padesáti největších měst Česka přinesl nejméně jedno velmi zajímavé zjištění. „Nenašli jsme žádné město, na které by bylo možné ukázat prstem jako na odstrašující případ. Zjistili jsme naopak spoustu pozitivních věcí,“ popisuje příjemné překvapení Milan Damborský z Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. Ta dělala metodiku unikátnímu projektu „MasterCard česká centra rozvoje 2010“.


Jak na jednotlivá města dolehla hospodářská krize?
Některá si vůbec nevedou špatně. Například Teplice mají nulový dluh na jednoho obyvatele. Oni si prostě vůbec nepůjčují, což je ideální stav. Co se týče financí, předají po komunálních volbách případným následovníkům čistý stůl.

Dá se podobný přístup vysledovat i jinde?
Podobně na tom byl i Cheb, ale tam si teď vzali úvěr na rekonstrukci kulturního centra. Ale nízké zadlužení – v řádech stokorun na jednoho obyvatele – mají například i Chomutov, Český Těšín, Pardubice a Prostějov.

Jaké je negativní zjištění
rozsáhlého srovnání padesáti největších měst?
Projevilo se, že nedochází ke snižování regionálních rozdílů. Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj obvykle vycházely v podobných projektech jako slabší regiony. Mysleli jsme si, že by to tak nemuselo dopadnout při letošním porovnání jednotlivých měst. Ale bohužel až na pár výjimek města potvrdila, že se v daném regionu opravdu těžko žije.

Lze ukázat nějakého viníka?
Je to problém restrukturalizace ekonomiky a vývoje od počátku 90. let. Určitě to není vina samospráv. I kdyby se starostové snažili sebevíc, nemohou to příliš ovlivnit.

Ale něco přece jen dělat mohou, aby se postavení regionů v celorepublikovém měřítku zlepšovalo…
Jako významný nástroj se jeví například větší podpora podnikatelských aktivit nebo získávání zahraničních investorů.

Opravdu nemohou dělat nic dalšího?
Protože se potvrdila i provázanost ekonomik blízkých měst, myslíme si, že měla napříště spojit své síly a řešit své rozvojové koncepty společně.

Která města máte konkrétně na mysli?
Třeba Brno a Břeclav nebo Prostějov a Olomouc.

ALENA ZVĚŘINOVÁ, ČTK