VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlasy proti obchoďáku jsou zřejmé

Náchod - K sobotnímu referendu ohledně areálu bývalé textilky Tepna v centru Náchoda dorazilo 2255 obyvatel. Pro nízkou účast, pouhých 13,7 procenta, ale lidové hlasování neplatí a jeho výsledek tedy není pro rozhodování samosprávy závazný.

25.11.2014
SDÍLEJ:

Místo po zbourané textilce Tepně.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Strůjci plebiscitu z řad odpůrců plánované stavby supermarketu na místě někdejší textilky přesto věří, že na stanovisko obyvatel hlasujících v referendu se budou brát ohledy.

Nejvíce hlasovali v sousedství areálu

Lidé se v referendu mohli vyjádřit k tomu, zda chtějí, aby město, bude-li to někdy možné a dohodne-li se s majitelem areálu na přijatelné ceně, celý areál patřící společnosti odkoupilo. Ve druhé otázce se pak Náchodští měli vyjádřit, zda souhlasí s tím, aby město v rámci územního řízení trvalo na dodržování územního plánu pro danou lokalitu.

Otázky pro referendum připravili odpůrci stavby supermarketu v čele se Sborem dobrovolných občanů, Stranou zelených a dalšími lidmi. Míní totiž, že připravovaná stavba je v rozporu s územním plánem, zhorší dopravu ve městě a nenapravitelně poškodí vzhled centra města.

„Kolem dvou tisíc aktivních náchodských občanů si přeje, aby se město pokusilo získat pozemky po bývalé Tepně a aby v územním řízení bránilo plánované výstavbě hypermarketu. To je velmi významný, jednoznačný a nepřeslechnutelný hlas. Přestože tento počet na závaznost odpovědí nestačí, věříme, že jej vedení města bude brát v potaz," okomentoval výsledek referenda člen přípravného výboru a náchodský zastupitel Jan Ježek.

Pozemky, o které se v referendu jednalo, patří společnosti JTH Holding Jaroslava Třešňáka. Územní rozhodnutí na obchodní centrum supermarket, parkoviště a další objekt s obchody, už společnost získala, avšak po odvoláních o něm musí rozhodnout krajský úřad.

Nejvyšší účast v referendu byla podle přípravného výboru na Plhově, který s areálem bývalé Tepny bezprostředně sousedí. Tam přišlo hlasovat přes 18 procent oprávněných voličů. „Kolem Plhova jsme měli nejlepší propagaci a je vidět, že je to pro místní skutečně živé téma," soudí Jan Ježek.

Organizátoři se obávali nižší účasti v lidovém hlasování už před referendem. Proto ho také chtěli původně spojit s komunálními volbami. Pro připomenutí a pro srovnání: Petici za konání referenda ohledně areálu textilky Tepna podepsalo v létě 1670 lidí. Původně bylo podpisů podle organizátorů více, ale některé podpisy neplatily. Zastupitelé pak o konání referenda a listopadovém termínu rozhodli na zářijovém zasedání.

„Bohužel, co se týče procentuální účasti, naplnily se naše obavy. Upozorňovali jsme na riziko nízké účasti od začátku, a právě proto jsme usilovali o to, aby referendum proběhlo v termínu komunálních voleb," uvedl další ze členů přípravného výboru a zastupitel Michal Kudrnáč.

I když výsledek není závazný pro samosprávu, vnímají ho členové přípravného výboru jako obrovský závazek pro ně.

Členové přípravného výboru obvinili radnici, že příliš vstříc s konáním referenda nevyšla. Podle organizátorů byla informační kampaň především na jejich bedrech, ale síly a prostředky na propagaci byly přitom omezené, i tak prý do kampaně investovali několik desítek tisíc korun. Podle odpůrců supermarketu by v případě, kdyby se referendum konalo spolu komunálními volbami, byla účast dostatečná.

K historicky prvnímu referendu v dějinách města se v neděli vyjádřil také starosta Náchoda Jan Birke. „Pro nás všechny i pro mě osobně je to velmi cenná zkušenost a já jsem rád, že těch 1670 lidí, kteří podepsali petici za konání referenda o areálu bývalé Tepny, mělo příležitost svůj názor vyjádřit… Chtěl bych opravdu poděkovat všem kolegům, kteří přípravě referenda a jeho hladkému, bezchybnému průběhu věnovali desítky a možná stovky hodin svého času," uvedl starosta.

A dále dodal: „Je diskutabilní, zda by výsledek referenda v termínu komunálních voleb byl zásadně jiný. Celá řada referend, která se konala společně s nimi, nebyla platná. Zcela zásadní pro výsledek referenda je podle mě téma, kterého se týká. V případě areálu bývalé textilní továrny v centru města se však zdála být velmi nešťastná formulace otázek, které připravil přípravný výbor a především fakt, že pozemek je v soukromém vlastnictví. Přesto je samotné referendum cennou zkušeností a důležitou událostí v dějinách našeho města. Je nepochybné, že orgány státní správy, které v územním řízení o budoucí výstavbě v této lokalitě budou rozhodovat, jsou pod drobnohledem občanů, a to je v pořádku."

Autor: Pavel Bednář

25.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 900 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ/-Á DĚLNÍK/-ICE - KOVODĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou. Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Vursta Mykola, tel.: +420 777 929 258 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: mykolavursta@email.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Mykola Vursta, +420 777 929 258.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 137 Kč

Strojírenští kovodělníci DĚLNÍK, DĚLNICE - OPERÁTOR, OPERÁTORKA ve strojírenství. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 137.3 kč, mzda max. 185.7 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení., Hrubá mzda od 137,30 Kč do 185,70 Kč/hod., , Náplň práce: práce v kovovýrobě, ve výrobě drátěného programu., , Požadavky: samostatnost, zodpovědnost, přesnost, manuální zručnost; odpovídající vzdělání., , Zaměstnavatel nabízí: výborné platové podmínky, práci ve stabilním a slušném kolektivu, zázemí stabilní mezinárodní společnosti s dlouholetou tradicí, možnost profesního růstu ve spojení s růstem mzdy. , , Gondella CZ s.r.o., významný výrobce kompletního regálového systému pro vybavení hypermarketů, supermarketů a obchodů, patřící do belgického sdružení výrobců regálového systému s dlouholetou tradicí - více na www.gondella.com/cs., Obdržené informace od zájemce o pracovní místo budou použity výhradně pro výběr uchazeče na tuto uvedenou pozici., , Kontakt - p. Kaňka Jaroslav; tel.: +420 491 401 211, 602 687 945; e-mail: info@gondella.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Gondella cz s. r. o., 552 03 Česká Skalice. Informace: Jaroslav Kaňka, +420 491 401 211,602 687 945.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 27 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů AUTOMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2 stupněm invalidity., Nabízené výhody: 50% příplatek na obědy., Zaměstnavatel požaduje předem seznámení s provozem a ústní pohovor o nabízeném zaměstnání. , Kontakt - p. Rejchrt Václav, tel.: 603 806 291, e-mail: info@opravarenstvi.cz. Pracoviště: Opravárenství rasošky s.r.o., 552 21 Rasošky. Informace: Václav Rejchrt, +420 603 806 291.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 140 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK/-ICE STAVEBNÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz, práce po celé ČR, místo vhodné i pro absolventy/absolventky., , Požadavky: flexibilita, soběstačnost. Praxe 2 roky výhodou., , V případě zájmu kontaktujte: p. Václav Vik, tel.: 777 022 730, e-mail vizep@seznam.cz. Pracoviště: Václav vik, 552 05 Hořičky. Informace: Václav Vik, +420 777 022 730.


TRADIČNÍ polská posila v novoměstských barvách Lukas Wrobel nenašel v dálkařském sektoru přemožitele. Výkonem 729 centimetrů zvítězil a novoměstskému mužskému družstvu zajistil porci 11 bodů.

Atletická družstva začala sezónu třetími místy

Ilustrační foto

Není zeleň jako zeleň... Statistiky někdy klamou

Vyzvánění zvonů zahájí Noc kostelů

Náchodsko - Páteční večer bude ve znamení Nocí kostelů. Svatostánky se otevřou veřejnosti a nechají nahlédnout i do jindy nepřístupných míst. Přinášíme vám program všech kostelů v regionu, které se k akci připojí.

Objev století pro Vrchlabí? Vykopali kostel, nejstarší stavbu města

Vrchlabí - Archeologové odhalili ve Vrchlabí pozůstatky dosud neznámého kostela ze středověku. Jde o nejstarší stavbu v dějinách města.

Komu se nelení... Náchod patří k nejzelenějším okresním městům

Náchodsko – Z okresních měst Královéhradeckého kraje si Náchod v případě zeleně stojí dobře. S 68 procentním podílem zelených ploch jeho keře a stromy vyčnívají nad celorepublikový průměr, který činí 49 procent. Přitom například v Hradci Králové zeleň tvoří jen 34 procent z celkové výměry města.

Bílý: Určitě jsme se mohli opřít o gólmany

Náchod - Mise záchrana – splněno. To by si mohl po sezóně ve svém diáři odškrtnout trenér prvoligových házenkářů Náchoda JAROMÍR BÍLÝ, jehož svěřenci skončili s patnácti body šestí, relativně daleko od sestupových příček. „Vím, že je i z mé stránky co zlepšovat,“ říká v rozhovoru trenér náchodských házenkářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT