„Je to nepříjemná zpráva. Je to ten samý ministr, který před rokem v Náchodě slíbil, že nám pomůže s úpravami průtahu městem, slíbil finanční prostředky," říká starosta Birke.

Prvně má do Náchoda jít 38 milionů na nejkritičtější místa i z pohledu bezpečnosti chodců, a to na rekonstrukci kruhových objezdů u Slavie a u Čedoku a na stavbu nového kruhového objezdu v Bělovsi.

„Dopravu v Náchodě je třeba řešit už nyní," prohlašoval vloni na půdě radnice v Náchodě ministr Dobeš. Tehdy také věřil, že se ve státním rozpočtu podaří najít finanční prostředky na rekonstrukci Pražské ulice.

Do jisté míry je nynější oznámená rezignace ministra podle starosty Birke pro Náchod znepokojením. „Každý nový ministr bude mít zcela určitě vlastní priority. A situace pro mě jako pro starostu není nová, protože už to bude čtvrtý ministr dopravy za dva roky. To je snad absolutní rekord, to mi už připadá jako v Itálii," říká Birke.

Starosta si přitom ještě před nedávnem pochvaloval, že si váží dodržení slibu ministra i jeho pomoci. Osmatřicet milionů korun už je sice potvrzeno a původně mělo přijít už letos, avšak stále ještě chybí podpis ministra a ředitele Ředitelství silnic a dálnic, které „akci" definitivně stvrdí. „Pokud to pan ministr do odchodu z funkce nepodepíše, tak mě čeká to, co jsem dělal už několikrát. Najít si cestu k novému panu ministrovi, což je vždy složité, a začít lobovat pro Náchod a město," dodává Birke.

Nemyslí si, že by se slíbené stavby měly zcela zabrzdit, avšak celá situace se výměnou ministrů může pozdržet a zkomplikovat. „Zatím nejsou zprávy o tom, že by Náchod z výčtu investic pro rok 2013 vypadl. Udělám všechno, aby se to tam udrželo," dodává Birke.

Ke stavbám je přitom vše připraveno. Existují jak projektové dokumentace, územní rozhodnutí, tak i stavební povolení. Poslední, co zbývá dojednat, je odkup jednoho pozemku u Čedoku, avšak to by mělo být už předběžně dohodnuto. Následně musí Ředitelství silnic a dálnic vybrat dodavatele stavby. Začít stavět se mělo už letos, avšak nyní je zahájení stavebních prací plánováno na březen příštího roku.

„Doufejme, že to nezáleží jen na ministrovi, ale i na jeho pracovnicích," podotýká František Rázl z občanského sdružení Obchvat Náchoda, které už několik let tlačí na stavbu silnice, která by odvedla tranzitní dopravu mimo město.

Také on si myslí, že u dalšího ministra budou muset představitelé města opět „leštit kliky". Časté výměny ministrů jsou podle něj špatné. „Pochybuji vůbec o kvalifikaci těch lidí, zda jsou schopni za tak krátkou dobu, co tam jsou, pochopit problematiku. To nemá už s vládnutím nic společného. To už je jen, že tam někdo za nějakou stranu je, aby ji prezentoval, a tím to končí," míní Rázl.

Náchod potřebuje na několik etap úprav kruhových objezdů a rekonstrukci Pražské ulice v příštích letech zhruba 300 milionů korun.