„Hledali jsme místo maximálně tisíc kilometrů od Holandska, aby se sem dalo dojet za jeden den a byla tam možnost i v zimě co nabídnout. Když jsme přijeli poprvé na Broumovsko, tak se nám tu hned zalíbilo. Původně jsme chtěli jen penzion, ale postupem let se to rozrostlo na 50 kempovacích míst. Růst už nemáme kam,“ usmívá se Hillebrand Heerkens.

Vládní uvolňování posunulo otevření kempů až na 25. květen. V minulých letech už dávno před tímto datem mířili do božanovského kempu zejména senioři důchodového věku hlavně z Německa, Holandska, Belgie a Dánska, kteří si zdejších krás chtějí užít ještě před začátkem hlavní turistické sezóny. Hranice, které se otevřely až v polovině června, ale zůstaly uzavřené právě pro belgické a holandské turisty tvořící hlavní jádro návštěvníků kempu.

„Normálně máme v červnu 90% obsazenost a nyní jsme neměli ani pět procent. Vypadalo to pro nás hrozně,“ říká Natasja Heerkens, a dodává, že se situace začala v dobré obracet v období červencových svátků. Sice odpadlo asi 35% Holanďanů, kteří zrušili rezervovaný pobyt na hlavní sezónu, ale tuto neplánovanou „díru“ v rezervačním systému naplnili Češi, kteří zatím nejsou tak zvyklí zamlouvat si pobyt dlouho dopředu.

V úvodu koronakrize to byl pro sympatické Holanďany docela šok, nevěděli co se bude dít, jestli se turistická sezóna vůbec rozběhne. Pak ale chmurné myšlenky hodili za hlavu a začali si nenadálou situaci dívat pozitivnější optikou. „Aspoň jsme měli trochu klid sami na sebe. Patnáct let tady stále něco nového budujeme, takže ta pauza nám nakonec přišla vhod,“ usmívají se.

Do závazných rezervací se v porovnání s minulými roky zahraniční návštěvníci nehrnuli. „Je znát, že měli obavu, z toho co se bude dít, takže placených rezervací výrazně ubylo. Normálně přijímáme rezervace až tři čtvrtě roku dopředu. V tuto dobu už míváme normálně obsazené Vánoce i Silvestr, ale letos opatrně vyčkávají na poslední chvíli, co se bude na podzim dít, jestli přijde druhá vlna,“ říká Natasja.

Turisty z Beneluxu láká na česko-polské pomezí příroda, skály, klid a široké možnosti různých výletů u nás a v sousedním Polsku.

„Vyhledávají nás lidé, kteří nechtějí ležet celý den u bazénu, ale mají rádi aktivní dovolenou. V Holandsku máme rovinu, takže jednoznačně jsou nejvíce nadšeni ze skal a kopců. Líbí se jim na stolové hoře Ostaš, na Hvězdě či Kamenné bráně,“ vyjmenovává Hillebrand místa, kam krajané holandských provozovatelů nejčastěji míří na výlety. Do méně frekventovaných Broumovských stěn jezdí raději než do Adršpachu, kde je na jejich vkus příliš návštěvníků. Jednou z výrazných atrakcí pro holandskou klientelu je například rožněné prase, které na požádání dodá místní řezník a sám pan domácí ho opeče na rožni.

O oblibě kempu svědčí četné pochvalné recenze jak od Čechů, kteří jsou ochotni si za poskytované služby připlatit, tak i od krajanů z Holandska, kteří kempu udělují ta nejvyšší oceněni. Proto se pod Broumovské stěny mnozí opakovaně vracejí. „Máme tu klienty, kteří jezdí i vícekrát do roka a byli u nás už 25x, stali se z nás přátelé. Ten jubilejní pobyt byl ale jen na jeden den – přijeli a druhý den se dozvěděli, že se budou zavírat hranice, tak radši zase odjeli domů. Ale určitě se zase vrátí,“ je přesvědčen Hillebrand.