Na teplické filmové přehlídce se v soutěži porotcům a stovkám diváků představí 38 snímků. Součástí festivalu, který skončí v neděli 26. srpna, budou také přednášky, besedy či sportovní klání. „Letos se přihlásilo celkem sedm českých snímků, které doplní osm filmů slovenských autorů a dále filmařů z USA, Polska, Francie, Německa, Španělska, Itálie, Kanady, Velké Británie, Chile a Venezuely,“ vyjmenovala ředitelka festivalu Máša Jirmannová dlouhý seznam zemí zastoupených na promítacím plátně a neopomněla zmínit letošní premiérové zastoupení snímku z Libanonu.

Teplická filmová přehlídka dnes otevírá své brány

Celkem se na letošní festival hlásilo téměř pět desítek snímků; organizátoři však vybrali pouze část z nich, kromě horolezeckých filmů, jsou v soutěži také snímky o dalších sportech v přírodě.


V mezinárodní odborné porotě, která rozdá ocenění v několika kategoriích, zasednou: slovenský horolezec Igor Koller, fotograf a horolezec Petr Piechowicz, Wojciech Popkiewicz a Američan Paul Kallmes-spolutvůrce knihy o Vittorio Sellovi a tajemník festivalu v Telluride. „Předsedou poroty bude český filmař Martin Kratochvíl, který již léta přispívá do soutěže filmy vlastní produkce a získal na MHFF i několik ocenění,“ prozradila nám Máša Jirmannová o muži, kteý letos okusí festival z „druhé strany barikády“.

Bém o Everestu

Kromě promítání soutěžních snímků jsou připraveny různé přednášky, například pražský primátor Pavel Bém bude mluvit o své cestě na Mount Everest, své pocity z výstupu na vrchol Lhotse představí Martin Minařík. Se zájemci se o své lezecké zážitky podělí také italská lezkyně Jenny Lavarda.


Horolezci, které omrzí sledování filmových projekcí, budou mít šanci protáhnout si své tělo při sobotní závodech v boulderingu, v neděli ráno odstartuje také 14. ročník běhu Teplickými skalami. Vítěze v jednotlivých kategoriích filmového festivalu vyhlásí pořadatelé v neděli odpoledne.


Mezi pozvanými hosty je i mladý český horolezec Marek Holeček, předvede své diashow v trošku novém pojetí v rámci sobotního doprovodného programu, který se bude odehrávat na místním hřišti. Při dalším večerním promítání uvidí návštěvníci visual show-Humi outdoor expedice Pamír-Hindúkuš 2006 Karly Štěpánkové.

Bouldering i běh

Do sportovního doprovodného programu je zařazen Bouldering - závody ve sportovním lezení na umělé stěně a tradiční a letos již 14. Bufo Cross – běh Teplickými skalami. Z hudebního programu se mohou posluchači těšit na hlavní sobotní koncert na místním hřišti. kde zahraje kapela Děda Mládek Illegal Band. Dále se v pátek představí kapela Telegraf a po loňském úspěchu i Vyhoukaná Sowa.


Nedělní bohoslužba za zemřelé horolezce bude opět v kostele na Kamenci a začne v 9 hodin. Letos přibude i varhanní koncert. V neděli v 10 hodin si nenechte ujít v kině diashow Milana Minaříka pod názvem – Lhotse.


Kromě těchto akcí jsou pro diváky připraveny ceny, které obdrží před každým blokem filmů podle vylosované vstupenky, dále divácká soutěž o nejlepší film, který diváci vyberou a autor vítězného filmu obdrží vyřezávaného Boryše z dílny Petra Kysely.


Teplickou přehlídku založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Letošní festival bude ukončen v neděli v kině slavnostním vyhlášením výsledků a projekcí vítězných filmů.


V loňském roce se na festivalu promítalo 32 filmů a jejich projekce zhlédlo přibližně 4000 diváků. Kolik jich bude letos se uvidí v nejbližších třech dnech.