Celkem 41 filmů ze 17 zemí celého světa s horolezeckou a outdoorovou tematikou tu bude během čtyř dnů soutěžit o přízeň poroty i publika. "Pětičlenná komise, ve které byli zástupci lezců, filmařů a organizátora. vybírala ze 78 přihlášených snímků, což je podobné číslo jako v minulých letech," upřesnila koordinátorka MHFF Martina Tauchmanová.

Letošní ročník je více jak ty předchozí věnován zakladateli Miroslavu "Lanči" Šmídovi, který opustil tento svět bezmála před 25 lety tragickým výstupem na Lost Arrow v americkém Yosemitu (11.9. 1993). Proto také letos pořadatele návštěvníkúm umožňují napít se s Mírou - pivo se bude čepovat do vratných kelímků, které si mohou ponechat jako vzpomínku na bojovníka nejenom při cestě na vrchol, ale i proti bezpráví a totalitě.

Letošní novinkou bude venkovní promítání, které bude probíhat v klidové zóně vedle Kafírny za MěÚ, kde na velké venkovní LED obrazovce poběží smyčka s filmy Míry Šmída a také krátký vzpomínkový film "Střípky ze života horolezce", jehož premiéra bude součástí dnešního zahájení.

"Další novinkou pro letošní rok jsou autobusové spoje v pátek a sobotu večer z Teplic nad Metují (ve 23.00, 24.00 a 01.00) do Adršpachu a zpátky, a také jeden spoj ve dvě ráno z Teplic do Police, takže kdo bude chtít zůstat na kapely až do konce, dostane se domů i po pár pivech," říká Martina Tauchmanová.

Mezi členy poroty, kteří rozhodnou o udělených cenách, jsou polská lezkyně a režisérka Eliza Kubarska, jejíž film "K2 Dotknout se nebe", získal v roce 2016 hlavní cenu na teplickém festivalu a dalších 16 hlavních ocenění na mezinárodních festivalech po celém světě. Dále to bude místní rodačka a producentka Pavla Janoušková Kubečková. Předsedou poroty je Petr Horký, režisér dokumentarista, moderátor, cestovatel a producent a dalším členem poroty je Rosťa Tomanec, který bude mít zároveň v pátek ve škole přednášku na téma extrémního skialpinismu.

"Z hostů tu bude dále legenda německého lezení Herbert Richter, který byl i na úplně prvním ročníku festivalu a pak Vladimír Nosek s Radkem Jarošem zavzpomínají na expedici Mt. Everest 1998 a legenda české pískařiny Petr "Špek" Slanina se s návštěvníky podělí o své zážitky z lezení," dodala k doprovodnému programu Martina Tauchmanová.

Tradičně pro návštěvníky je připravený bohatý doprovodný program s outdoorovými atrakcemi, boulderingovými závody a "světovými" kapelami.

Dnešní zahájovací blok festivalu od 18 hodin v kině je zdarma, kino bude otevřené zhruba od 17.30 hodin.