„Teď houby docela rostou. Našla jsem hodně růžovek, taky už dost začínají růst podhříbky a hlavně hřiby. V lese jsem byla s kamarádkou necelé dvě hodiny a máme dva plné koše a ještě tašku. Ani jsme nechodili nějak hluboko do lesa. Do lesa se teď vyplatí zajít," pochlubila se Věra Hamerská z Broumova, která se s kamarádkou vynořila z lesa v lokalitě na hřebeni Broumovských stěn na Pasa. Na houby chodí dost často, především proto, že jí to v lese baví.

Kdo si není jistý se svým nálezem, má možnost poradit se s odborníkem. Je to lepší, než mít přinejmenším žaludeční potíže. Znalého mykologa najdete například v lékárně na náměstí v Polici nad Metují. Několik let má před výlohou výstavku hub i s popisem, kde si je možné svůj úlovek porovnat nebo se zajít přímo zeptat.

Výstava pomáhá

„Několik let se snažíme výstavkou lidem pomoci, také aby se naučili houby poznávat. Stává se, že přijdou lidé i s jedovatou houbou, ale prozatím k žádné fatální záměně nedošlo. Hodně se zaměňují nejedlé za jedlé, a to díky podobnosti. Zatím jsme ale nezaznamenali, že by houbař přinesl smrtelně jedovaté houby, a že bychom mu tím zachránili život. Obezřetnost je ale vždy na místě. Platí pravidlo, co neznám, tak nesbírám. Kdo si není jistý, tak ať houbu radši nesbírá," uvedl lékárník Jiří Pavel.

Houby rostou po celý rok, teď ale víc. V současné době se do lesa vyplatí zajít, ale zase záleží na okolnostech a příznivých podmínkách. „Kdo má smůlu, tak nemusí najít nic, ale většinou jsou houbaři spokojení," dodal Jiří Pavel.

Výzva čtenářům Deníku

Máte zajímavý úlovek z lesa, rekordní exemplář nebo úsměvnou historku z houbaření. Nenechávejte si to pro sebe a pochlubte se ostatním čtenářům.

Své příspěvky a fotografie můžete posílat na e-mail:

regina.hellova@denik.cz. Vybrané z nich rádi otiskneme v Náchodském deníku.