„Roste několik druhů hřibů, kozáci, křemeňáci. Hodně je ale také bedel, holubinek a růžovek, ze kterých jsou výborné řízky,“ vyjmenoval náchodský mykolog Svatopluk Goll.

Díky příznivému poměru teploty a vlhkosti rostou houby rychle a nejsou moc červavé.

„Jestli ještě trochu zaprší, vyrostou takzvaní slaďáci, neboli hřiby hnědé. To je u nás hojně sbíraná houba,“ uvedl Goll.

Aby bylo hub dostatek, je nutné při jejich sbírání dodržovat základní pravidlo. Nejlepší je houbu vydloubnout prstem.

Nožičky se nemají uřezávat

„Vydloubnutím se nejméně poničí podhoubí. Odřezávání nožíkem se moc nedoporučuje. Místo po houbě ještě zatlačíme nebo zakryjeme. Největší rána pro podhoubí ale je, když lidé pobíhají po lese,“ vysvětlila členka mykologického klubu v Chocni a Hradci Králové Tereza Tejklová. Právě v těchto městech fungují pro veřejnost poradny. Když si houbař neví s úlovkem rady, může ho konzultovat s odborníkem. „O poradny je velký zájem, lidé je využívají. Když nevím, tak je vždycky lepší se zeptat, než si způsobit otravu. Lidé nosí například hřib kříšť, který je nejedlý, ale dovezli i bedny od banánů plné hřibů satanů, zda je můžou jíst,“ říká Tejklová.

Co je důležité vědět před tím, než vyrazíte do lesa na houby

„Kuriózní byl lanýž, kterého nám přivezli ukázat až ze Slovenska,“ uvedla Tereza Tejklová.

Právě záměna hub může skončit nepříjemnými trávicími potížemi. V nejhorším případě i smrtí. Příznaky otravy se u některých hub objevují až po několika dnech.

„Už jsme zaregistrovali první otravy pečárkou zápašnou, což je druh žampionu. Ve velkém množství roste na sídlištích ve městech, takže lidé ji sbírají. Dá se poznat podle toho, že smrdí karbolem,“ upozornila Tereza Tejklová.

Při projevech otravy, což je nejčastěji střevní nevolnost, by s sebou do nemocnice měli lidé vzít i vzorek požité houby. Klidně i vyzvracené. Lékaři tak snadněji určí příčinu potíží a doporučenou léčbu.

Můžeme se otrávit jedlou houbou? Ano

Houbou, která může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace končící v některých případech i smrtí, je v naší oblasti zřídka rostoucí závojenka olovová.

„Vypadá krásně, nádherně voní, je ale smrtelně jedovatá.

Není vůbec jednoduché ji rozpoznat,“ upozorňuje zkušený náchodský mykolog Svatopluk Goll.

Paradoxně si však houbaři často přivodí bolesti i jedlými druhy hub. Porušují totiž důležité zásady při jejich přepravování a zpracování.
Školáckou chybou je sbírat houby do igelitové tašky. V ní se úlovky zapaří. Ve vlhkém a teplém prostředí se pak množí bakterie, plísně a jiné mikroorganismy.

Stejně tak můžou houby začít plesnivět při dlouhé cestě, kdy je sběrači nechají zavřené v kufru auta. Hnilobné procesy jsou rozjeté navíc u starých hub, které by se už neměly sbírat.

Špatný nápad je také nechávat houby dlouho čekat na zpracování. Některé druhy obzvláště rychle podléhají zkáze a signály upozorňující na to, že už nejsou v nejlepší kondici, nemusí být patrné na první pohled.

Na pořádný střevní cirkus si lidé také zadělávají nedostatečnou tepelnou úpravou. Vařit by se houby měly nejméně dvacet minut, smažit pak deset minut. A pozor, vařením se z jedovatých hub nebezpečné toxiny nevypaří, to je pouze častý omyl.

Co dělat při otravě? Mléko nepomůže
Zhruba čtyři sta houbařů ročně se otráví houbami. Tradiční rada, že v takové chvíli pomůže mléko, je však mýtus. Mléko se v trávicím traktu srazí. Stejně tak se nepotvrdilo, že je dobré, dát si panáka destilátu. Alkohol totiž může účinek toxických látek z jedovatých hub zesílit a organismus jen zbytečně zatěžuje.
Odborníci radí spolknout velké množství živočišného uhlí, které na sebe dokáže navázat škodlivé látky. Důležité je pít čaj a vodu. Pacienti se po otravě houbami dostávají do stavu ohrožení života často kvůli velké ztrátě tekutin při průjmu a zvracení.
Hříbková smetanová polévka
Ingredience
20 až 30 dkg hříbků, 5 dkg másla, 1 středně velká cibule, 2 lžíce oleje, 4 lžíce hladké mouky, 2 dl smetany, kmín, sůl, brambory, 1l vody, pažitka dle chuti
Příprava
Na másle a oleji krátce zpěníme cibulku a zamícháme. Přilijeme vodu, do které přidáme houby, které osolíme a přivedeme k varu. Když nám hříbky změknou, přilijeme smetanu a polévku vypneme a necháme dojít. V jiném kastrůlku si uvaříme brambory, rozkrájené na malé kousky, které po uvaření scezené vysypeme do hotové polévky. Nakonec můžeme přidat dle chuti zelenou pažitku .

(pas,luv)