Výstava se zaměřila na pohádky spisovatelky Boženy Němcové. Všechny panely jsou interaktivní. Aby každý splnil úkol, musí si je prohlédnout, prohmatat a zhodnotit, jak postupovat dál. Hravost z kuželníku doslova čiší.

„Pohmatu musíte poznat tajemný předmět v pytlíku a ten pak nakreslete", podává instrukce jedna z organizátorek Blanka Štěpánová.

Viktorka ke splavu, babička na bělidlo

Dalším úkolem je nasměrovat například Viktorku ke splavu a babičku na bělidlo. „Můžete si také dělat legraci a vzniknou z toho zajímavé kombinace," prohlásila Štěpánová. Mlynář tak může skončit v Panské hospodě, Viktorka na zámku… Určitě se zasmějete. Jiné úkoly mohou připomínat třeba skládání slov.

Hrací panely vytvořily studentky z výtvarného oboru Univerzity Hradec Králové pod vedením Márie Hromadové. Textilní pohádkové postavičky, které jsou rovněž součástí výstavy, vyrobily studentky Střední školy oděvní, služeb a ekonomiky z Červeného Kostelce pod vedením Hany Košutové a Magdalény Pohlové. Obrazovou podobu výstavě i všem postavičkám vdechla výtvarnice Markéta Kejzlarová. Na realizaci projektu se dále podíleli českoskalický truhlář Ladislav Gladics, grafik Vladimír Prachař a Blanka Štěpánová v roli poradkyně. Iniciátorkou výstavy je Květa Ležovičová z Centra rozvoje Česká Skalice.

Přijďte do Ratibořic a užijte si jedinečnou výstavu, která je prostě originální a vtipná. Užijí si ji malé děti i ctihodní kmeti. Neváhejte! Výstava je o prázdninách otevřená od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. „A když nestihnete navštívit kuželník letos, tak můžete přijít i příští rok," slibují shodně pořadatelé.

Jan Holý