Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hronovský učitel na americké střední škole

„Tak co, jak bylo v Americe?”, ptají se mě kolegové a já vím, že pro ně nebudu mít jednoduchou a stručnou odpověď. Byl to nejrychlejší, nejnáročnější a nejnaplněnější rok v mém životě.

23.9.2008
SDÍLEJ:

Jan Mach, učitel z Hronova, při svém pobytu ve Spojených státech amerických.Foto: Archiv Jana Macha

Získat stipendium v rámci programu výměny středoškolských učitelů od Fulbrightovy komise byl jen začátek. Byla to sázka na dvojitou výhru, protože dokud vám komise nenajde partnera pro výměnu, netušíte vůbec, do kterého koutu Spojených států vás vítr zavane a na jakou školu se dostanete. Fulbrightova komise je mezivládní organizace organizující vzdělávací a vědecké výměny mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými prostřednictvím různých stipendijních programů. Jedním z hlavních cílů výměny učitelů je postupně přenášet na studenty porozumění mezi našimi národy a prohloubit pochopení kulturních rozdílů. Z profesního hlediska je pro učitele angličtiny taková zkušenost k nezaplacení. Rok strávený v cizí zemi rozšíří nejen vaše chápání jazyka, ale zároveň váš obzor. Časy, kdy byl severozápad USA prozkoumáván expedicí Lewise a Clarka a kdy sem začali z východu přijíždět po Oregonské stezce na povozech noví osadnící, jsou sice dávno pryč, ale Oregon, který vstoupil do federace Spojených států amerických v roce 1859 a je 3,2krát větší než Česká republika, má stále třikrát méně obyvatel než my.

Oregon má na svém území pouze jediný národní park, kterým je Kráterové jezero, ale má zároveň nespočetné množství státních parků a národních přírodních památek. Ráz krajiny mi často připomínal Českou republiku, avšak v mnohem větším a divočejším měřítku. Moje nejhorší očekávání se nenaplnila a po roce učení na Junction City High School musím říct, že džungle před tabulí se nekonala. Obrovský rozdíl v chování a návycích prváků a čtvrťáků, jejichž různé skupiny se v mé učebně vystřídaly během tří trimestrů ukázal, jakou cestu žák urazí za čtyři roky. Zatímco učit prváky bylo stejné, jako kdybych se vrátil u nás zpět do šesté třídy základní školy, taková děťátka to byla, senioři už byli dospělí cílevědomí lidé. Ve svém volném čase jsme se s celou rodinou snažili nesedět doma, ale co nejvíce se zapojit do veřejného života, cestovat a poznávat místní zvyklosti. Všechny americké svátky jsme prožili se svými přáteli a nebo s rodinou mé výměnné partnerky Kristi Stahl, která teď bude nějaký čas vzpomínat na to, jak prožila jeden rok v naší škole v Hronově. Byla víc než nadšena českou kuchyní, zejména vynikající svíčkovou ze školní jídelny. Pro zájemce o studium pořádá Střední škola hotelnictví a podnikání SČMSD Hronov pravidelné prezentace, kdy je možno nahlédnout do činnosti školy, do specializovaných učeben i ochutnat gastronomické výrobky žáků. Prezentace pro veřejnost proběhnou vždy ve středu mezi 15. až 16. hodinou, a to 15. října, kdy budou žáci školy mimo jiné předvádět strašidelnou leč vkusnou tabuli na Halloween, výrobu míchaných nápojů, nebo vyřezávání ovoce a zeleniny, dále 12. 1istopadu, 3. prosince, 14. ledna a 11. února.

(Jan Mach)

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení