„Tolik sněhu, co napadlo během posledních dnů, touto dobou skutečně nepamatuji,“ konstatoval náčelník zdejší Horské služby Adolf Klepš. Upozornil, že na hřebenech je 85 centimetrů a v samotném Špindlu 45 centimetrů. „Stále chumelí, včera foukal na hřebenech vítr 140 kilometrů v hodině. Dnes už je téměř bezvětří,“ poznamenal k situaci.

Hory jsou téměř prázdné, začala mezisezona, kdy střediska připomínají spíše opuštěný konec světa. „Sněhová kalamita přišla v období, kdy ani nemusíme posilovat služby. Skiareály zůstávají mimo provoz, vystačíme s vlastními silami. Sezonní zaměstnance začneme přijímat až 1. prosince,“ řekl Klepš. Pokud by si přesto někteří turisté teď „vyšlápli“ na túru, hrozí jim poměrně dost různých nebezpečí. A nejen v lavinových katastrech.

„Na cestách jsou závěje, lidé mohou ztratit orientaci, může na ně spadnout nějaký strom. V lesních porostech je nebezpečí dost vysoké. Těžký sníh a neopadané listí stromy ohýbá a mohou se zlomit. Bude velmi těžké se k nim vůbec dostat,“ dodal Klepš. Horská služba je stále v takzvaném letním režimu. On–line informace o stavu počasí v českých horách na webových stránkách zatím zájemci nenajdou. „Záleží na firmě Sitour, kdy je začne servisně dodávat,“ řekl Jiří Brožek, náčelník HS ČR.