Podle měření Krajské hygienické stanice (KHS) byl ještě 14. července vydán zákaz koupání, protože voda byla k tomuto účelu nevhodná. V úterý KHS vydala novou zprávu, která zrušila zákaz koupání. Nicméně souběžně s tím vydala informaci o zhoršení jakosti vody ke koupání v oblasti vodní nádrže u autokempu. „Důvodem zařazení koupací oblasti do kategorie zhoršená jakost vody je zvýšená hodnota chlorofylu–a a opakované překročení doporučené hodnoty indikátoru obecného bakteriálního znečištění při snížené průhlednosti vody,“ píše ve své zprávě Libuše Jůvová, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální KHS Královéhradeckého kraje. Opakované překročení doporučených hodnot u koliformní bakterie bylo prokázáno v polovině července a zvýšená hodnota chlorofylu–a v úterý. „Krajská hygienická stanice proto upozorňuje na mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. Po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou,“ upozornila Jůvová.


Nedávný zakáz koupání v severní části Rozkoše se stal terčem kritiky poskytovatelů turistických služeb v regionu, kteří namítají, že v jiných částech přehrady je voda nepoměrně kvalitnější a lidé se tu mohou vodním radovánkám oddávat bez obav.


„Obě části přehrady jsou od sebe oddělené hrází a přepadem, což má vliv na kvalitu vody v jižním jezeře, která je nesrovnatelně lepší,“ vysvětluje Milan Sejkanič, který provozuje Surfcentrum v jižní části Rozkoše.


Hygienici odebírají vzorky vody k rozborům v severní části vodního díla. Naposledy zde zjistili mimo jiné přítomnost vodního květu. Podle Sejkaniče je teď v jeho centru asi šedesát milovníků windsurfingu a na kvalitu vody si rozhodně nestěžují.


Zprávy v médiích odrazující rekreanty od návštěvy Rozkoše znepokojují i Místní akční skupinu Mezi Úpou a Metují, která se snaží rozvoj turistického ruchu v regionu podporovat.


Údolní nádrž Rozkoš vznikla v roce 1971 kvůli zadržování povodňových vln na řece Úpě. Horní nádrž, u které je autokemp Rozkoš, byla určena k sedimentaci povodňových vln. Před dvěma roky měla být zanešena naplaveninami z Úpy. Dolní nádrž byla určena pro splavnění řeky Labe a závlahy celé polabské nížiny, k tomu ale nedošlo.


„To ovšem nic nemění na skutečnosti, že voda v jižním jezeře je nepoměrně kvalitnější než v odkalovací severní nádrži,“ dodal Sejkanič.