V předvánočním období, které je pro mnoho lidí téměř synonymem chaosu, je schopnost hudby sjednocovat více než vítaná. Již tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy pak talent hudby k propojování lidí dokazuje už 13 let.

Letos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin. Minulý rok se tato oblíbená akce po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na české náměstí, kostely a další místa.

Na Náchodsku se můžete přidat i vy například ve Slavoňově nedaleko Nového Města nad Metují. Tam koledy pořádají místní hasiči Blažkov, což je část Slavoňova. „Dříve jsme to dělali s obcí, dnes už samostatně, takže místo starosty obce, to bude uvádět náš starosta hasičů,“ usmívala se Kateřina Bartošová, která je členkou místních dobrovolných hasičů.

Na jejich akci prý pravidelně jezdí kolem stovky lidí. Výhodou je vybrané místo setkání, protože to je na křižovatce mezi Slavoňovem a Blažkovem. „Takže k nám dorazí i lidé z Libchyně nebo Jestřebí,“ zdůraznila s tím, že na koledy lákají i vlastními letáčky. „A všichni se na akci moc těší. Je tam příjemná vánoční atmosféra a užíváme si to.“

Ke dvanáctému ročníku akce Česko zpívá koledy se připojili malí a velcí zpěváci v Jasenné a ve Slavoňově.
VIDEO: Při zpěvu koled v Jasenné a Slavoňově nechyběl svařák a dobrá nálada

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

„Lidé si také raději nosí zpěvníky. První sloka problém nebývá, ale ty další už ano,“ prozradila Kateřina Bartošová. Největší nadšení je prý při zpívání koledy Narodil se Kristus Pán. „Máme vždy jednoho takového moderátora, který současně hraje na klávesy a vede nás,“ doplnila.

Ve středu odpoledne se pobočka Základní umělecké školy B. Smetany Nové Město nad Metují, která se nachází v České Skalici, alespoň symbolicky připojila k celorepublikové akci Česko zpívá koledy.Foto: Zlata Jůzová
FOTO, VIDEO: Česko zpívá koledy: Zněly při hudební nauce v České Skalici

Na výše uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 300, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela. Minulý rok to třeba byla skupina Čechomor, která oživila akci na vánočních trzích na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Na stejném místě letos s námi bude zpívat skupina Divokej Bill, která kromě šesti zmíněných koled přidá i několik svých hitů.   

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti, společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Jedno z nejexotičtějších míst, kde se koledy rozezněly, bylo hlavní město Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Vánoce Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník