Objevují se také zájemci z Thajska či Indie. Instruktoři tudíž musejí ovládat alespoň jeden světový jazyk.

Tento týden to na svazích v Deštném trénuje pět snowboardistů a deset lyžařů, většinou se jedná o vysokoškoláky nebo absolventy středních škol z regionu, i z celé republiky.

„Máme letos adepty například z Litomyšle, Prahy, Mladé Boleslavi. Nezískávají žádnou licenci, fungují pak pouze v naší škole,“ vysvětlila šéfinstruktorka lyžařské školy Martina Zavadilová. Doplnila, že podmínkou je věk nad 17 let.

Instruktoři se učí, jak postupovat od momentu, kdy klienta přeberou, ať je to dítě či padesátník. Zkontrolují výstroj, absolvují s ním rozcvičku, aby se zahřál. „Lyžaře – začátečníka například nejprve učí zastavit, snowboardistu padat, vstávat, různé úkony až po jízdu na vleku, na sjezdovce, dále třeba smýkaný nebo řezaný oblouk. „Někdo se naučí zatáčet v pluhu a už nás nepotřebuje, záleží na přání klienta,“ dodala instruktorka.

Do lyžařské školy se hlásí také zahraniční klienti například z Holandska, Polska, Německa, Anglie, objevují se i zájemci z exotických zemí jako je Thajsko či Indie. Instruktoři tudíž musejí ovládat alespoň jeden světový jazyk a v něm odborné termíny, kterými klientům pohyby srozumitelně popíšou.

(zen)