Jaká vůbec byla letošní houbařská sezóna jsme se zeptali v polické lékárně, která je v okolí známá svou výstavkou hub a rostlin.
„Myslím, že se shodneme na tom, že letošní houbařská sezona byla úspěšná, a to jak do množství hub, tak i jejich sortimentu. Přes asi měsíční období sucha o prázdninách, kdy houby nerostly, následné období vše vynahradilo, což potvrzují i slova jednoho z houbařů, který s trochou nadsázky říká, že teď houby rostou i na asfaltu, jak se jim daří,” říká za kolektiv polické lékárny Jiří Pavel.

A to houbařská sezona ještě neskončila. Po výrazném ochlazení začaly totiž růst typicky podzimní houby čirůvky - dvoubarvá, fialová, čirůvka zelánka, čirůvka havelka, václavky, ale stále v lesích houbaři mohou nacházet i hřibovité - suchohřiby hnědé, hřiby smrkové i hřiby kováře, křemenáče a kozáky. „Však také v tuto dobu je naše výstavka hub před lékárnou nejpestřejší a nejatraktivnější. Přijďte se podívat, je přístupná všem z chodníku,” zvou lékárníci.

Na houby klidně i v prosinci

Je jisté, že se snižující se venkovní teplotou bude sortiment i množství hub klesat. Nicméně i v prosinci si budete moci nasbírat „vánoční houbu” do čerstvé bramboračky-penízovku sametonohou či hlívu ústřičnou.
Zajímavostí letošní houbařské sezony bylo rozšiřování výskytu zajímavé houby - květnatce Archerova v naší oblasti (např.Vysoká Srbská, Božanov apod.)

Za otravou z hub byla salmonela

Další zajímavostí sezony byla i aféra „jedovaté bedly červenající”. Nakonec se sice ukázalo, že otravu způsobila salmonela z vajec použitých k přípravě smaženice, ale i přesto mykologové bedlu červenající rostoucí mimo les nedoporučují konzumovat.

V tuto dobu také probíhají tradiční tzv. uzamykání lesa, kdy jednotlivé mykologické kluby pořádají poslední letošní společné vycházky do lesa spojené se sběrem hub a výkladem.