„Za tyto peníze se zmodernizovaly silnice, postavily cyklostezky, podpořila spolupráce záchranářů či vylepšilo zázemí podporující rozvoj turistiky,“ uvedl Jiří Hošna z odboru kanceláře hejtmana s tím, že celkem kraj společně s polskými partnery obdržel z evropských fondů dotace přesahující částku 1,3 miliardy korun.

„Koncem letošního dubna bylo schváleno dalších 18 projektů, na kterých se podílí nějaká instituce či organizace z Královéhradeckého kraje.

Z Evropského fondu pro regionální rozvoj přijde na tyto společné česko-polské projekty, realizované českými subjekty a jejich polskými partnery více než 400 milionů korun. Královéhradecký kraj stejně jako loni získal ze všech českých regionů zapojených do tohoto dotačního programu nejvíce peněz,“ řekl náměstek hejtmana Josef Táborský.

Zlepší se kvalita vody v řece Metuji

Mezi úspěšné projekty patří mimo jiné i ty, jejichž realizace bude probíhat na Náchodsku. Jedná se například o projekt, který bude mít pozitivní dopad na životní prostřední a jenž se zároveň týká nastavení dobrého hospodaření s vodou a zlepšení kvality vod v povodí řeky Metuje v Kladském pomezí.

„Schválen byl rovněž první česko-polský vědecko-výzkumný přeshraniční projekt. Jde o projekt Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR v Novém Hrádku, který bude zaměřen na společný výzkum, vzdělávání a osvětu v oblasti probiotik,“ uvedl Jiří Hošna.

Jak dodal, nejvíce projektů pak bylo schváleno v oblasti rozvoje cestovního ruchu. Na Náchodsku se bude moci uskutečnit například další etapa výstavby cyklostezek v Kladském pomezí, Hronov a polské partnerské město Kudowa Zdrój zase postaví bikepark a skatepark.

V Broumově opraví Hladomornu

V rámci projektu Vyhlídky bez hranic bude také rekonstruováno vyhlídkové místo zvané Hladomorna a k ní přilehlá zeď bývalých městských hradeb v Broumově.

V rámci česko–polské přeshraniční spolupráce bylo již schváleno 51 projektů, na kterých se podílejí subjekty z Královéhradeckého kraje a jejich polští partneři. „Další termín pro předkládání žádostí z tohoto programu byl předběžně stanoven na polovinu roku 2011,“ upřesnil Hošna důležitou informaci.

„Organizace a instituce, které se chtějí ucházet o dotace z Evropské unie v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013, mohou získat bezplatně potřebné konzultace ke svým projektům, a to na odboru grantů a dotací Krajského úřadu Královéhradeckého kraje,“ informoval Deník Jiří Hošna.