Ani v letošním roce domácí piloti nezklamali a udělali z Orlíkovských přeháněk až do poslední chvíle napínavé závody. Putovní pohár hlavního závodu tak zůstává doma a zaslouženě ho vybojovala Klára Teichmannová z Aeroklubu Hronov. Ta se přitom minulou neděli vrátila z Dánska z Mistrovství světa žen v plachtění, kde jako členka reprezentačního týmu České republiky vybojovala skvělé osmé místo. Po příjezdu domů hned přesedla do historického kluzáku Orlík a začala opět závodit.

„Závody s Orlíky jsou naprosto úžasné. Orlík je moje nejoblíbenější letadlo a strašně ráda s ním létám. S výsledkem jsem spokojená. Ani jsem to nečekala. Měla jsem hodně nalétáno z mistrovství. Tam jsem však létala s moderním plastovým letadlem, a tak jsem se musela se starším typem hodně rychle sžít. Závodilo se do poslední chvíle a až do úplného sečtení bodů to bylo napínavé. Tady je vždy skvělá atmosféra a jsem naprosto spokojená," pochvalovala si závody Klára Teichmannová.

Do poslední chvíle se bojovalo o stupně vítězů také v kombinované třídě o pohár Petra Fialy. Tam se snažil první příčku vybojovat další úspěšný domácí pilot David Mach, který v letošním Mistrovství republiky juniorů obsadil druhou příčku. Ta mu nakonec byla souzena i v klubové třídě závodů.

„Vzhledem k počasí, které moc nevycházelo, bylo závodění dost těžké. Létaly se krátké tratě, ale i tak se dalo létat. Byly to pěkné a rychlé přelety. Nejlepší byla asi třetí disciplína, kdy se létalo na broumovském svahu. Tam se dosahovalo velkých rychlostí. Podařilo se mně ji zaletět rychlostí 151 kilometrů v hodině," uvedl vítěz klubové třídy Zdeněk Borůvka.

Hodně těžká prý byla poslední disciplína. To se letělo pod zataženou oblohou a navíc trať byla hodně dlouhá. Prý to bylo náročné psychicky, když se letělo do prostoru, kde byly přeháňky a nebylo vidět. Uletět se to však podle Borůvky nakonec dalo.

„Závody to byly pěkné. Na to jak to ze začátku vypadalo, tak jsme nakonec letěli šest disciplín. Na přeháňkách jsem popáté a za rok určitě přijedu zase, je tady nádherné prostředí a vždy skvělá parta," dodal Zdeněk Borůvka.

Na čele se stále střídal s Davidem Machem. Prý jsou velcí kamarádi, ale při závodech se bojuje o umístění.

Závod byl napínavý do poslední chvíle

„Boje na špici startovního pole byly dobré. Udělali jsme z toho do poslední chvíle napínavý závod. Na prvním místě jsme se pravidelně střídali. Zdeněk má výhodu, že má oproti mně lepší letadlo. I když jsem obsadil druhou příčku, tak jsem velmi spokojený. Spokojený bych nebyl, pokud bych se nedostal na stupně vítězů. Rozdíl mezi námi je jen čtyřicet bodů, a také je to hodně o štěstí," zhodnotil závody David Mach.

S celým průběhem závodů jsou spokojeni i pořadatelé, kteří se snažili připravit pro piloty co nejlepší tratě a podmínky v zázemí letiště.
„Vzhledem k počasí jsme z toho vytěžili maximum, co šlo. Spokojenost je oboustranná. Nás těší, že se podařilo připravit dobré závody a kladná odezva přichází i z řad pilotů. Nikdo neodjíždí nespokojený," řekl ve stručnosti ředitel závodů Petr Jirásek.

Na závěr si oddychl i hlavní rozhodčí Antonín Teichman, který nejenže zpracovával výsledky, ale pilotům připravoval i soutěžní tratě.

Jde především
o setkání a relaxaci

„Počasí nebylo zase tak nepříznivé, ale pro létání s kluzáky bylo složité. Na srpen to bylo ideální. Důležité je, že se nic se nerozbilo. Piloti jsou spokojení a nelétalo se jen dva dny. Většina pilotů sem jezdí převážně kvůli kolektivu. Z osmatřiceti posádek přijely v letošním roce jen tři nové.

Zbytek jsou lidé, kteří sem jezdí spoustu let. Závodí se podle pravidel, ale je to především o setkání kamarádů, kteří se po celou dobu dobře baví. Závodí vždy tak čtyři, pět lidí a ti ostatní to berou jako relaxaci," dodal Antonín Teichmann.

Celkové výsledky
KLUBOVÁ TŘÍDA:
1. Klára Teichmannová, AK Hronov, VT-16 Orlik, 1742 bodů
2. Jiří Slouka, AK Medlánky, M-35, 1732 bodů
3. Jan Šindelář, AK Kunovice, VT-116 Orlik 2, 1654 bodů

KOMBINOVANÁ TŘÍDA:
1. Zdeněk Borůvka, AK Jičín, LS 8, 2427 bodů
2. David Mach, AK Hronov, Cirrus/Cirrus VTC 17.74, 2387 bodů
3. Carsten Tietz, AC Fürth, Ventus 2cxm, 1995 bodů