Skutečnost, že pevné zdraví je třeba udržovat i preventivně, a to už od nejútlejšího věku, potvrzuje dětská lékařka Zdena Hornychová z Náchoda. „Mezi účinné způsoby patří například pravidelné otužování a vyvážená zdravá strava bohatá na vitamíny," doporučuje lékařka s tím, že je možné v lékárně zakoupit i celou řadu potravinových doplňků, které jsou vhodné i pro ty nejmenší. Pro snadné užívaní bývají ve formě sladkého sirupu či gumových bonbónů. „Pokud jsou děti často nemocné a jejich imunita je opravdu špatná, čeká je vyšetření u alergologa nebo imunologa," dodala Zdena Hornychová s tím, že někdy je nutné vyřadit dítě na nějakou dobu z kolektivu, což bývá většinou u dětí předškolního věku.

Se zhoršujícím se počasím přichází i více nakupujících do prodejny se zdravou výživou v Plhovské ulici v Náchodě. „Největší zájem je o přípravky s rakytníkem. Nabízíme sirup, olej, čaj, hodně žádaný je i džem," uvedla zaměstnankyně prodejny Zdena Uždilová. Jak dodala, žádané jsou i přípravky obsahující echinaceu, hlívu ústřičnou a klenot tradiční čínské medicíny kustovnici čínskou.

Na její sušené plody nedá dopustit Mirka Jirásková z Červeného Kostelce. „Manžel nejprve ohrnoval nos, nyní si kustovnici nemůže vynachválit. Dáváme si ji do čaje a vždycky se těšíme na dno. Na imunitu je opravdu výborná. Pochutnáváme si na ní preventivně, nejen na podzim," pochvalovala si.

Nezapomínejte na vitamíny:

• Citrusové plody a kiwi - vit. C

• Ořechy, luštěniny a listová zelenina - zinek, hořčík, vitamin E a D

• Česnek - přírodní antibiotikum

• Kyselé zelí, jogurty a kysané mléčné výrobky - napomáhají trávení a zažívání

• Čerstvé a libové BIO maso všechny druhy masa, především pak rybí maso

• Obecně všechno čerstvé ovoce a zelenina

• Rakytník řešetlákový, Kustovnice čínská - rostliny budoucnosti s vysokým obsahem vitaminů