Nejzávažnějším pochybením, které odhalil Oblastní inspektorát práce, je zaměstnávání cizince bez pracovního povolení. Za to přistiženému zaměstnavateli hrozí pokuta až deset milionů korun. Kontroly ale postihly i běžné poskytovatele služeb.

Dobrou zprávou je, že odhalené prohřešky nebyly nikterak závažné. A tak se asi ani zákazníci v Náchodě příliš obávat nemusí.

Na kontroly vyrazilo celkem pětatřicet lidí, rozdělených do deseti skupin. Během jediného dne zkontrolovali čtyřicet jedna subjektů a zjistili řadu nedostatků. Každá skupina provedla během dne v průměru tři kontroly.

„Velká pozornost byla věnována kontrole hraček, což je komodita, která je v popředí zájmu. Kontrolovalo se, zda je vše správně označené. Kontroloři objevili řadu pochybení, ale většinou se jednalo o drobnosti, které byly řešeny přímo pokutou na místě. Náchod se v počtu porušení nevymyká standartu, který je v celé republice," uvedla ředitelka odboru kontroly Jana Ženková.

Kontroly se nevyhnuly ani zaměstnavatelům, kontrolovalo se nelegální zaměstnávání u třinácti subjektů. Kontroloři prověřili osmačtyřicet osob, zda mají řádně sepsanou pracovní smlouvu. Při těchto kontrolách bylo u dvou subjektů zjištěno, že jako zaměstnavatelé nesplnily svou povinnost při nástupu do zaměstnání cizinců a nenahlásili tuto skutečnost příslušnému krajskému pracovišti úřadu práce.

Za toto porušení hrozí zaměstnavateli sankce až do výše jednoho sta tisíce korun.

Závažnější prohřešek byl ale zjištěn u dalšího zaměstnavatele, který zaměstnával cizince bez pracovního povolení. To bylo totiž kontrolory vyhodnoceno jako nelegální zaměstnávání a zaměstnavateli tak nyní hrozí sankce až deset milionů korun. Tyto případy byly předány k dalšímu šetření, při němž bude stanovena i výše pokuty.

Kontrolovaly se i restaurace a taxi

Kontroly se však nevyhnuly ani poskytovatelům služeb.

„Kontrolovala se také restaurační zařízení a taxislužby. Při kontrolách restaurací a barů udělal zároveň celní úřad kontrolu legálnosti prodávaného alkoholu a značení cigaret. ČOI zase zkontrolovala dodržování správnosti účtování a dodržování deklarované hmotnosti, objemu a zda je zboží označeno konečnou platnou cenou. Zkontroloval se vždy i doklad o prodeji, zda má předepsané náležitosti, které jsou v zákoně vyjmenované. To je důležité zejména při uplatnění případné reklamace. Proběhla i kontrola dle zákona o technické shodě výrobků, což je předpis, který Česká obchodní inspekce také dozoruje," popsala prováděné kontroly ředitelka odboru kontroly Jana Ženková.

U třech provozovatelů restaurací byly při této plošné kontrole zjištěny nedostatky v oceňování nabízených pokrmů a nápojů, nevystavení dokladu o zaplacení s předepsanými náležitostmi na žádost zákazníka a nedodržení deklarované hmotnosti u prodaného pokrmu.

Pozornosti inspektorů neunikli ani zahraniční prodejci obuvi a textilu. Byla zjištěna řada nedostatků zejména v označení textilních výrobků a obuvi tak, jak to ukládají příslušné předpisy. Lze kladně hodnotit, že provedenými kontrolami nebyly zjištěny v nabídce ani skladem výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví, tedy žádné falzifikáty.

Podle kontrolorů byly ve většině případů na místě uloženy peněžní sankce. Závažnější pochybení bude dál řešeno ve správním řízení. Za méně závažná porušení předpisů se ukládají sankce na místě až do výše pěti tisíc korun. K tomu je stanoven ze zákona taxativně ještě správní poplatek tisíc korun. Na místě tak kontrolované osoby za porušení zákona o ochraně spotřebitele mohou zaplatit maximálně šest tisíc korun.

Náchodské kontroly nepřišly na základě žádných stížností. Je to tendence, kdy se kontrolní orgány snaží podobné společné kontroly zaměřit a zacílit na určité město.

„Kontroly se dělají společně s dalšími dozorovými orgány, aby se vše zkontrolovalo komplexně a spolupracující orgány se při kontrolách vzájemně doplnily ve svých dozorových kompetencích. Obvykle na tyto akce jezdí i veterinární služba a hygienická stanice.," upřesňuje ředitelka odboru kontroly Jana Ženková.

Akce se připravuje dlouhodobě

Město ani provozovny se nevybírají náhodně, ale akce je předem důkladně připravená, protože ji je logisticky složitější připravit.

„Musíme se domluvit i s ostatními kontrolními orgány, kde mají nějaký zájem zaměřit svoji kontrolu. Je to také cílené podle předmětu podnikání a dle nabízeného sortimentu. Akce rozhodně potřebuje přípravu a musí se ji věnovat dostatek času. Někdy využíváme i podněty a stížnosti občanů. Pokud víme o něčem k řešení, tak to do těchto kontrolních akcí začleníme. Účastní se jich vždy dost lidí, proto se pro všechny musí připravit kontrolní plán. Jedná se o poměrně široké zaměření," vysvětluje Ženková.

Aby se co nejvíce omezilo riziko prozrazení akce dopředu, tak ji prý připravuje pouze úzké jádro pracovníků. Samotní kontroloři obdrží seznam provozoven připravených ke kontrole a konkrétní město až na poslední chvíli.