Někteří návštěvníci akce možná až do této doby netušili, že do IZS patří také městská policie, havarijní a pohotovostní služby i mnohé zapsané spolky a obecně prospěšné společnosti. Jedná se například o Skalní záchrannou službu, Záchrannou brigádu kynologů či Horskou službu ČR.

Celodenní sobotní program měl ukázat práci složek IZS a připomenout dvě významná výročí Policie ČR v letošním roce slaví 25 let novodobé existence a hasičský záchranný sbor se může pochlubit 45 lety profesionální práce hasičů na Náchodsku.

Akce se konala hned na několika místech. Na Masarykově náměstí představili hasiči, policisté i záchranáři svoji techniku. „Zaujal nás hlavně policejní člun. Dozvěděli jsme se, že je nový a slouží na hladině Rozkoše, kde ho obsluhují policisté z České Skalice. Pro děti to byla událost, když si ho mohly prohlédnout v centru města," líčili spokojeně mladí manželé z Kramolny.

Na akci zavítaly převážně rodiny s dětmi, pro které to byl obrovský zážitek. Například hasičem by se chtěl stát snad každý malý kluk. Ti pak byli ve svém živlu, když mohli obdivovat třeba nový vyprošťovací jeřáb hasičů z Náchoda. K vidění byly i další kousky zajímavé techniky, jako například hasičské cisterny i policejní čtyřkolka. Bylo také možné nahlédnout do útrob sanity zdravotnické záchranné služby.

V rámci programu na pódiu převzala řada příslušníků ocenění jak z rukou jednotlivých ředitelů IZS, tak starosty města Náchoda. Pro děti se po poledni ukázala skupina Maxim Turbulenc, která roztancovala celé náměstí.

Nechyběl ani sportovně laděný program, ve kterém se soutěžilo v indoor veslování.

O kousek dál na Karlově náměstí si děti mohly vyzkoušet různé disciplíny, jako hašení požáru džebrovkou či běh na rychlost, kterou měřila dopravní policie svým radarem.

Program, který se však setkal zcela s největším ohlasem, byly dynamické ukázky u bývalého areálu Tepny. K vidění byly poutavé ukázky pořádkové jednotky Policie ČR, jízdní policie na koních od Městské policie Praha, či ukázky výcviku služebních policejních psů. „Přiznám se, že u zákroku zásahové jednotky Policie ČR z Královéhradeckého kraje jsme tajili dech. Muži zákona nejprve zlikvidovali a zatkli pachatele jedoucího v automobilu, ten však unikl, proto musela zásahovka slanit do objektu, kde se nacházel. Trhavinou se nejprve dostali skrze okno do objektu, ale jelikož byl pachatel při zákroku zraněný, byla na místo povolána lezecká skupina hasičského záchranného sboru, která odtransportovala zraněnou osobu z vysokého objektu na zem a předala k ošetření zdravotnické záchranné službě," popsal se zaujetím jeden z mnoha spokojených návštěvníků.