Avšak teprve po revoluci se exkurze, původně určené především pro dodavatele pivovaru a odběratele náchodského piva, rozšířily také o laické návštěvníky, studenty škol či zaměstnance firem. A lákají nejen české návštěvníky.

Pivní turisté

Postupem času bylo pro návštěvy vybudováno důstojné zázemí a staly se nedílnou součástí prezentace náchodského piva široké veřejnosti. V posledních letech se řady zájemců o návštěvu pivovaru rozrůstají o „pivní turisty" z tuzemska i zahraničí, jejichž cílem jsou zážitky spojené s poznáváním procesu vaření piva, jeho ochutnáváním nebo prostě jen užíváním si atmosféry pivních slavností.

Přes čtyři tisíce

V loňském roce prošlo branou náchodského pivovaru a poznatky o vaření poctivého českého piva či různých pivních specialit si odneslo více než čtyři tisíce návštěvníků. Za nárůstem počtu účastníků prohlídek o více jak třetinu stojí zájem především tuzemských zvědavců, ale čím dál častěji do pivovaru míří i turisté ze sousedního Polska, Německa, ale také ze vzdálenějších zemí, jakými jsou Anglie nebo Dánsko.

Pravděpodobně nejexotičtějším a „nejkrásnějším" návštěvníkem náchodského pivovaru byl prý v loňském roce José Anmer Paredes Jaimes, držitel titulu Mister International 2013, nejkrásnější muž světa, který přijel do Náchoda v srpnu až z pobřeží Karibiku, vzdálené Venezuely. Přestože sám pivo téměř nepije, živě se během prohlídky zajímal o proces vaření piva a obdivoval ocenění, která pivovar během mnoha let nasbíral v domácích i zahraničních soutěžích.

„Vedle moderního návštěvního centra začal v loňském roce pivovar využívat také prostory nově vybudovaného školicího střediska. V průběhu dvanácti měsíců využila možností zařízení v rámci vlastních školení nejen celá řada firem, ale i příznivci zlatavého moku nebo zákazníci pivovaru," sdělila Markéta Flousková z pivovaru.

Prostřednictvím speciálních kurzů se zájemci seznamují s technologií vaření jednotlivých druhů piva a s péčí o pivo při jeho čepování a servírování. Nově byly otevřeny kurzy základů pivního someliérství, kde se fandové na širokém sortimentu náchodských piv učí rozeznávat jednotlivé druhy, jak má nebo nemá, to které pivo chutnat. Cílem těchto aktivit pivovaru je zvyšovat povědomí o pivu jako o tradičním a přesto výjimečném nápoji.