Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se vychovávají hrdinové hasiči

Velichovky – Čtyřiadvacet hodin denně jsou připraveni vydávat své vlastní životy všanc, aby zachránili život někoho jiného. Těžko si bez nich představit náš svět. Řeč je o členech hasičských sborů, ať už dobrovolných či profesionálních.

6.12.2012
SDÍLEJ:

Drahoslava Divíšková a její zasloužená ocenění.Foto: Bronislav Jaroš

Otázkou však je, kde se vlastně takoví hrdinové mezi námi berou, kdo je vychovává a kdo formuje jejich osobnosti.

Drahoslava Divíšková z Velichovek čtyřicet let pracovala s dětmi v hasičském oddíle a stála také u zrodu hry Plamen, dnes již celostátní soutěže dětí v požárním sportu. Za svoji dobrovolnickou práci nedávno od hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France převzala medaili za zásluhy, kterou dostávají členové integrovaného záchranného systému.

„Děti jsou pořád stejně hodné. Jasně, v každé generaci se najde nějaký lump. Ale vždy jsem s nimi ráda pracovala, ať to bylo před třiceti nebo třemi lety," říká Divíšková.

Za minulého režimu, tedy v době, kdy takřka žádný spolek nemohl svobodně existovat, dokonce směly děti místo do pionýra chodit do jejího kroužku. „To spunktoval můj muž se svým kolegou, že v náchodském okresu měly děti hasiče místo pionýra. To se ví, že to komunisti nechtěli povolit, byla jsem kvůli tomu i v Praze, ale nakonec se to nějak povedlo. Snad silou vůle," vzpomíná.

Láska k hasičství 
u některých trvá

Kroužkem tak prošly desítky dětí, z nichž některé se věnují hasičské činnosti i jako dospělí.

„Spočítané to tedy nemám, ale těch dětí bylo opravdu hodně. A některé u hasičství zůstaly, jsou třeba v hasičském výboru, mají k tomu lásku pořád," dodává.

A jak tedy vypadá výchova takových hasičů? Podle vyprávění Divíškové se zdá, že to ani není žádný div. „Já vlastně nevím, o čem chcete psát. Vždyť na tom není nic zajímavého," usmívá se. Jak říká, děti rády běhají, soutěží, skáčou přes překážky, plní disciplíny a netřeba je k tomu nějak nutit. Vždy se s nimi dá dobře domluvit. Více problémů ovšem samozřejmě nastává s příchodem puberty.

„To když přijdou, hlavně holky, do těch svých telecích let. Ale vždycky pomohlo, že jsem je vzala stranou ostatních, vyříkaly jsme si to, ony uznaly chybu a bylo to v pohodě," nastiňuje svoji strategii Divíšková, která jinak pracovala jako lázeňská účetní.

Za celé ty roky vyhodila z hasičského kroužku jen dva chlapce, s kterými prý opravdu nebylo možné vyjít. Jeden z nich to ve své kariéře dotáhl na několikrát odsouzeného pachatele trestných činů.

Nabízí se zavést řeč na tradiční výchovné téma dnešní doby, zda je či není v pořádku dítě plácnout přes zadek nebo dát mu pohlavek, když je třeba mu vysvětlit, že nemá zrovna vybrané způsoby chování. Divíšková na tyto tresty prý moc není, ale…

„Jednou se mi stalo, že jsem dala facku. Klučina byl sprostý na holčičku, tak jsem mu jednu střelila a vyrazila mu poslední z prvních zubů. Čtrnáct dní se ho doma snažili vytrhnout a zaboha to nešlo. Až jsem přišla já a zub byl venku raz dva. Tak mi pak rodiče přišli děkovat," směje se.

Ocenění za celoživotní práci

Na hejtmanovo ocenění, letos udílené třetím rokem, nominovalo Drahoslavu Divíškovou Okresní sdružení hasičů v Náchodě. „Paní Divíškovou jsme chtěli ocenit za její celoživotní práci s mládeží. V tom, jak dlouho se věnuje dětem a hasičství, se jí snad nikdo nevyrovná. Letos je také čtyřicáté výročí soutěže Plamen, u které byla jednou ze zakladatelek," poznamenává k nominaci starosta sdružení Ivan Kraus.

Pro Divíškovou to přitom není první uznání, v roce 2008 také získala cenu médií při pardubickém galavečeru nazvaném Den D, kde dobrovolníci z různých oblastí dostávali za svoji nezištnou práci sošku anděla. Toto ocenění pro ni navrhli zástupci obce Velichovky.

„Celý život se věnovala dětem. Za její éry měl hasičský kroužek ve Velichovkách velmi dobrou pověst, a tak se do něj hlásilo hodně dětí. Řada z nich se hasičství věnuje dál," pochvaluje si místostarosta obce Vladimír Jaroš.

A tak kdo ví, zda se některé z dětí, na jejichž výchově se Drahoslava Divíšková nemalou měrou podílela, nestane hrdinou nasazujícím svůj život právě pro ten váš.

Bronislav Jaroš

Autor: Redakce

6.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení