VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vnímají výstavu děl Petra Nováka samotní Italové?

Benátky/ Jaroměř - Výstava prací jaroměřského sochaře Petra Nováka v Benátkách je počinem, na němž spolupracovalo hned několik význačných italských institucí včetně tamního ministerstva kultury. Co o výstavě a českém sochaři soudí jejich představitelé? Na základě jejich výpovědí je zjevné, že celou událost považují za velmi prestižní.

24.11.2014
SDÍLEJ:

SOCHAŘ Petr Novák v jaroměřském muzeu.Foto: Bronislav Jaroš

Jedna z představitelek sídla benátského parlamentu paláce Ferro Fini Antonella Lazzarini například uvedla: „Tohle místo je velmi důležité pro každou takovou iniciativu, neboť je to dům Benátčanů. Mezi těmi všemi muzei či galeriemi, palác Ferro Fini je důležitý pro všechen benátský lid. Jsme velmi hrdí, že Petr Novák u nás vystavuje své sochy. Palác Ferro Fini je vůbec jedno z nejlepších míst, kde může své umění vystavovat. Je to pro něho velká šance. Není zvykem, aby Benátky, a zvláště palác Ferro Fini, otevíral své dveře zahraničním umělcům. On ale prokázal svoji lásku k našemu kraji. Je to takový náš benátský syn."

Kunsthistorik a kurátor výstavy Mario Guderzo zase píše: „Novák vyjadřuje důstojně sebe samého, svůj vztah se světem, s okolím, se zemí a s člověkem, jakožto unikátní bytostí. On se zná a zná i člověka s jeho záhadným bohatstvím a uchopuje je ve chvíli, kdy se odhaluje i skrývá, přičemž udržuje tajemné aspekty, neprobádané a neprobádatelné, které se zjevují jeho intuici umělce, jeho vřelé představivosti velikého vizionáře, která je neodvratně spojena se silnou existenciální emocí, intensivní, bez předsudků. I přesto je vždy schopný nalézat zlatou míru, čas od času rozličnou, ale okamžitě rozeznatelnou, na jejímž základě vytváří výjev, sestavuje příběh."

A chválou nešetří ani předseda Regionální rady Benátska Clodovaldo Ruffato, který dokonce poznamenal: „Nesmírně nás těší, že můžeme v Benátkách přivítat sbírku prací Petra Nováka, jednoho z největších žijících sochařů Evropy. V Itálii je možná stále ještě málo znám, ale jeho život a umění jej velmi úzce pojí s Benátskem. Je to nesmírně laskavý a hluboký člověk, který spojuje svou mimořádnou vnímavost s pokorným přístupem ke skutečnosti, k lidem, k umění." (bro)

Autor: Redakce

24.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení