Měsíc prochází souhvězdími Panny, Vah, Štíra, Hadonoše a Střelce. Dne 1. listopadu večer se promítá vlevo od Venuše, 2. a 3. listopadu nedaleko Jupitera.

Planety sluneční soustavy: Merkur (jasnost 0,8 mag) je pozorovatelný ráno za svítání nízko nad východojihovýchodem, počátkem týdne vychází krátce po páté hodině. Pohybuje se v souhvězdí Panny, 30. října je v konjunkci s hvězdou Spika. Na ranní obloze svítí v souhvězdí Lva také planeta Saturn (1,1 mag).

Večer za soumraku září nízko nad jihozápadem velmi jasně Venuše (4,0 mag), která tento týden zapadá již v 18 hodin a 10 minut. Prochází jižní oblastí souhvězdí Hadonoše. Výrazným objektem večerní oblohy je také Jupiter (-2,2 mag, Střelec). Počátkem listopadu zapadá kolem půl deváté.

Zajímavé objekty: 27. října prošla planetka Vesta v nejmenší vzdálenosti od Země, 30. října je v opozici se Sluncem – nastávají ideální pozorovací podmínky. Objekt se pohybuje v souhvězdí Velryby, nad obzorem je celou noc. Jasnost planetky je 6,5 mag, k vyhledání stačí malý triedr.

V tomto týdnu jsou dobře viditelné ranní přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

Bližší informace a časové údaje jsou k dispozici například na adrese: preletyiss@seznam.cz.

Jiří Kordulák, Hvězdárna v Úpici