Skvělého úspěchu dosáhl ve svém posledním dorosteneckém ročníku mladý dobrovolný hasič z SDH Stolín Jakub Vondra. Na červencovém Mistrovství České republiky v Českých Budějovicích získal se svým týmem SDH Bludov z Olomouckého kraje, kam díky svým výkonům přestoupil, dvě medaile. V soutěži jednotlivců se umístil na velmi pěkném 10. místě.

Jakub Vondra ze Sboru dobrovolných hasičů Stolín se věnuje požárnímu sportu od roku 2005. Prvního velkého úspěchu dosáhl v roce 2013 na Mistrovství České republiky žáků ve hře Plamen v Jablonci nad Nisou, kdy v disciplíně jednotlivců na 60 metrů s překážkami obsadil třetí příčku a odvezl si bronzovou medaili.

V sezonách 2014, 2015 a 2016 se již jako dorostenec věnoval převážně disciplíně 100 metrů s překážkami, kdy sbíral zkušenosti v Moravském i Českém poháru. Protože v SDH Stolín nebyla vzhledem k věkovému složení členů nikdy možnost složit osmičlenné družstvo dorostenců, musel se postupových soutěží nejdříve účastnit v kategorii jednotlivců. V roce 2014 obsadil v Krajském kole Královéhradeckého kraje stříbrnou příčku a nepostoupil tak ve své kategorii na republikové finále.

Před jeho konáním se však ozval kolektiv dorostenců z SDH Kvasiny a po vyřízení přestupu se Jakub MČR dorostenců v Brně zúčastnil, Při své premiéře obsadil v kategorii jednotlivců 38 místo v osobním rekordu 18,51, navíc mohl startovat s družstvem i v dalších disciplínách a to štafetě a požárním útoku.

V roce 2015 se již plně začlenil do družstva dorostenců SDH Kvasiny a po vítězství na okresním i krajském kole startoval na MČR v Praze. V kategorii jednotlivců na 100 metrů zde obsadil 15 příčku, opět v osobním rekordu 17,53. Společně s družstvem obsadili v součtu disciplín páté místo.

Do své poslední dorostenecké sezony obdržel nabídku na přestup mezi dorostence SDH Bludov z Olomouckého kraje, které patří v České republice k nejúspěšnějším. Účast v tomto družstvu byla náročné na zvládnutí dopravy na tréninky, ale přinesla mnoho zkušeností v přípravě s kluky z republikové špičky. Společně ovládli okresní i krajské kolo a mohli se tak připravit na Mistrovství České republiky, které se konalo 4. a 5. července v Českých Budějovicích.

V úvodní den mistrovství čekala všechny soutěžící disciplína 100 metrů s překážkami. Jakub dosáhl času 17,53, který znamenal 10 místo mezi jednotlivci. Do soutěže družstev se pak započítá pět nejlepších časů jednotlivců z kolektivu. V tomto součtu obsadilo naše družstvo druhou příčku.

Na závěr prvního dne soutěže ještě každý člen družstva úspěšně zvládl testové otázky z oblasti požární ochrany.

V úterý na nás čekala štafeta 4 x 100 metrů. Jakub běžel na druhém úseku, kde je umístěna dvoumetrová bariera. V prvním pokusu se klukům ještě nezadařilo a po pár drobných zaváhání jim patřila čtvrtá příčka. Ve druhém pokusu vše již klaplo jak mělo a po bezchybném překonání překážek a zvládnutým předávkám zapsali 59,35. Tento čas znamenal stříbrné medaile z disciplíny.

Závěrem mistrovství čekal kluky ještě požární útok. V prvním pokusu se opět jako na štafetě vše nepovedlo a museli jsme čekat na výsledek druhého útoku. Zde bohužel klukům nepřálo štěstí a vinou prasklé půlspojky byl pěkně rozběhnutý pokus zastaven. Osmé místo z požárního útoku i tak díky druhým místům ze stovek a štafety stačilo na celkové bronzové medaile.

Účast na letošním Mistrovství České republiky a zisk dvou medailí je úspěšným vyvrcholením činnosti dorostenců v SDH Stolín, která započala v roce 2010.

Josef Vondra