Ve čtvrtek 15. března k nám přijela paní Anna Matějková, REIKI mistr učitel z Vamberka. Beseda o této léčitelské metodě, která má původ v dalekém Japonsku, velmi zaujala všechny přítomné posluchače. Dobít energii potřebuje po zimě každý a paní Anna má dar ji předat každému, kdo o to stojí.

Po celý měsíc navštěvovaly oddělení pro děti a mládež školáci a předškoláci hronovských vzdělávacích zařízení. Knihovnice Hana Nejedlá připravila pro každou třídu pásmo vyprávění, čtení a hádanek a připomněla 125. výročí narození hronovského rodáka, malíře a spisovatele Josefa Čapka.

Výstavu „3D Prostorové knihy“ ztvárnili mladí výtvarníci Základní umělecké školy pod vedením Jana Fialy. Děti svou fantazii „rozjely“ v pestrých knižních skládačkách a tak se tu objevily palmy, les, zvířata, hrady, pohádkové postavy, loď, hudební a další motivy.

Mladí čtenáři se zapojili do ankety „To si přečti“ a vyznali se v ní o svém vztahu k oblíbeným knihám. Hronovské pověsti Petra Čuhaniče, veselá trička a diplomy byly odměnou našim nejlepším mladým čtenářům.

Královnou se stala Julie Bordejczuk, králem Miroslav Poláček, oba žáci 5. třídy ZŠ ve Velkém Poříčí.

Noc s Andersenem navštívil i pes Blesk

Letošní pohádková Noc s Andersenem se uskutečnila v českých knihovnách i za našimi hranicemi například v Polsku a Slovensku z 30. na 31. března.

Po zaznění známé znělky se dětem představil zvěrolékař Stanislav Mach, který s sebou přivedl svého pejska Bleska (nalezence) a suchozemskou želvu. Během besedy se živě diskutovalo a děti dostaly od pana Macha cenné rady, jak nejlépe pečovat o své domácí mazlíčky. Na vlastní oči zhlédly praktickou ukázku lékařského vyšetření ve veterinární ordinaci Blesk sehrál „vzorného pacienta“. Nejrychleji zodpovězené soutěžní otázky odměnil pan doktor cenami a na závěr si děti pohladily obě zvířátka.

V dílně zvané „Tvořilov“ (DDM Domino) se vyráběly jarní papírové kytičky do květináčků, mlsali jsme sladké ovocné špízy s pejskem a kočičkou.

Pentličkami zdobili strom pohádek

V parku jsme ozdobili pentličkami náš strom pohádek a na farské louce vypustili do pohádkového nebe balónek štěstí a četli z noční oblohy.

Po návratu se 14 malých Andersenek ve věku 7,5 11 let převléklo do nočních úborů a absolvovalo noční stezku odvahy. Po celý večer se dětem věnovali také dobrovolníci z 2. stupně hronovské ZŠ. Představili se jako Křemílek a Vochomůrka, Pat a Mat, černá paní, kočička a trpaslík.

Dobrou noc nám popřáli hodní pohádkoví skřítkové z knížky Vítězslavy Klimtové.

Ráno po sladké snídani nastalo oboustranné milé loučení, přišli maminky i tatínkové. Pátá Noc s Andersenem plná překvapení, dojmů i dobrodružství je už minulostí a tak se můžeme těšit na příští. Naše poděkování patří paní Monice Bohadlové z Domina, bezva partě dobrovolníků a všem zúčastněným dětem.

Jaroslava Vítová a Hana Nejedlá,

MK Egona Hostovského v Hronově