Tentokrát se čtenářka Náchodského deníku ptá: Jakými vitamíny lze zlepšit kvalitu nehtů? Jsou k něčemu laky na nehty? Odpovídá lékárnice Monika Kotrncová z lékárny v nemocnici v Broumově:

Nehet je tvrdé zakončení prstů, které slouží jako ochrana a prostředník přenosu tlaku na prsty s okolím, jelikož umožňuje okolní kůži lépe přenášet informace o dotýkaných věcech. Rychlost růstu nehtů je na rukou v průměru 0,1 milimetru za den a na nohou třikrát až čtyřikrát pomalejší. Nehet obvykle dosahuje tloušťky 0,5 až 1 milimetru.

Třepení a lámavost nehtů se pokouší řada žen zamaskovat lakováním nebo nehty umělými. Ani jedna z voleb není ideální a spíše jde o dočasný nástroj k potlačení příznaků.

Příčin lámání, třepení a štěpení nehtů může být plno. Poškozené, křehké a popraskané nehty jsou varováním, že tělu schází živiny, vitamíny a minerály. Ve velké míře může za lámavost nehtů i nahromaděný stres. Svou úlohu sehrává také špatná hygiena, nebo kontakt s nejrůznějšími chemickými saponáty a nekvalitními mýdly. V krajnějším případě může být třepení a lámání nehtů způsobeno menopauzou či poruchou funkce štítné žlázy, kdy je kůže suchá, tedy i nehtová lůžka.

Pro dobrou kvalitu nehtů se dobře osvědčuje biotin, vitamin A a jeho provitamíny karoteny, panthenol, vitamín B2, C, D, E, vápník a zinek. Panthenol způsobuje pružnost nehtů tím, že keratinové struktury zadržují vodu a to zabraňuje jejich lámání. Vitamín A se hodí pro suché a křehké nehty. Vitamín C zabraňuje vzniku záděr. Vitamín D zabraňuje lámání a křehkosti nehtů. Vitamín E odstraňuje zažloutlé zbarvení nehtů. Biotin (vitamín H) tvoří a posiluje nehty. Vápník se stará o tvorbu a pevnost nehtů, kostí a zubů. Zinek urychluje růst buněk.

V každé lékárně existuje řada přípravků pro výživu vlasů, nehtů i pokožky.

Při přetrvávání potíží i přes zásobení vitamíny, minerály a dostatečné promašťování pokožky konzultujte lámání nehtů se svým praktickým lékařem nebo dermatologem.