VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Birke: 'Doprava, to je plný pytel problémů'

Náchod - Náchodský starosta Jan Birke dal po svém nástupu na radnici dohromady tým dopravních inženýrů a dalších odborníků, kteří mu pomohli návrhy opatření a různých změn v provozu zmírnit složitou dopravní situaci a do té doby jak týden dlouhé kolony v Náchodě. Stačil selský rozum, neústupnost a odvaha čelit prvotní kritice zarytých odpůrců změn, aby se vše uvedlo do praxe.

16.8.2014
SDÍLEJ:

NOVÁ ČÁST křižovatky u Itálie v Náchodě. Foto: DENÍK/Pavel Bednář

Stejně tak rázně pak řešil rekonstrukce na hlavních tazích, především kruhových křižovatek. Projekty a peníze na ně, ty si na ministerstvu dopravy a Ředitelství silnic a dálnic prostě vydupal.

„To vydupu, i kdybych si měl nohy ze zadku vytrhat," říká často se zarputilostí nad dopravními projekty.

Díky tomu všemu má Náchod nejen nové kruhové křižovatky u Itálie či v Bělovsi, a další se budou ještě opravovat, ale třeba i nyní budovaný průtah Červenokosteleckou ulicí. To vše za desítky milionů a za tři roky, zatímco jiná okresní města čekají řadu let. Pak je to třeba i nové autobusové nádraží, kterého se vedení radnice nevzdalo ani přes problémy s Českými drahami, které měly rekonstruovat v souvislosti s tím železniční výpravnu. To vše přesto, že za svého starostování musel Birke nově otevírat dveře dokonce u šesti ministrů dopravy. Jeho práci v roli starosti ocenil nedávno při návštěvě v Náchodě nejen prezident Miloš Zeman, ale i premiér Bohuslav Sobotka.

Jako starosta se Jan Birke v řešení dopravy osvědčil natolik, že ho domovská ČSSD jako poslance pověřila, aby se stal stínovým ministrem dopravy, jak se často oficiální pozici odborného mluvčího pro tuto oblast říká. Dochází tak na kolegium ministra dopravy Antonína Prachaře, za stranu se vyjadřuje k návrhům zákonů a k dalším krokům v této oblasti. Za jeho účasti se také v červenci otevírala stavba dokončení úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Na jednání o dotažení tohoto problému se totiž také podílel, ostatně dokončení dálnice byla i společná iniciativa několika poslanců a senátorů zvolených za Královéhradecký kraj.

Co vedlo ČSSD k tomu, že je z vás její hlavní mluvčí pro resort dopravy? Jsou to zkušenosti právě z Náchoda?
Myslím, že to je ten hlavní důvod. Je obecně známo v sociální demokracii a hlavně v poslaneckém klubu, že pro mě jako pro starostu byla v Náchodě klíčová oblast dopravy. Já neříkám, že jsem ji definitivně vyřešil. To ani náhodou. Ale do jisté míry se celá řada věcí povedla. Měl jsem odvahu, ale hlavně jsem se obklopil velmi schopnými lidmi, kteří mi pomáhali. Především lidmi, kteří v dopravě dlouhodobě pracují a dokázali mi poradit. Když pak pan premiér Sobotka nominoval takzvané odborné mluvčí na jednotlivé resorty, kde ČSSD nemá své ministry, tak s největší pravděpodobností padla právě proto ta role na mě. Ale panu premiérovi jsem říkal, že bych nerad ohrozil pád vlády, protože přeci jenom někdy moje výroky a moje reakce jsou nevybíravé (se smíchem).

Resort dopravy se pere s řadou problémů. Nebojíte se toho?
Je pravda, že doprava jako taková je plný pytel problémů. Kamkoliv se podíváte, je vidět situace dlouhodobě neřešená. Všechny ty věci, které musíme prožívat v Náchodě, ať už je to mezinárodní doprava, kamionová doprava, investice do kruhových objezdů, komunikace první třídy, druhé třídy, mezinárodní komunikace, zároveň i krajské komunikace a městské komunikace, tak všechny tyto věci mají stejný charakter a problémy mají většinou podobné příčiny po celé České republice. Akorát v mnoha případech je to samozřejmě odlišné lokálními faktory, třeba co se týče výše cen a množství výkupu pozemků, územních rozhodnutí, odvolání, a tak podobně. Ten jmenovatel je ale prostě velmi často společný.

Chci také říci, že stejně jako jsem to udělal v Náchodě, i na celonárodní úrovni si ladím tým, který je složen z odborníků a zaměříme se především na dopravní infrastrukturu, výstavbu silnic a dálnic a na železnice. Těch témat je celá řada. A to nebudu dopodrobna rozebírat zákon o liniových stavbách, výkupy pozemků a další…

Co se tedy od vás v této pozici očekává?
Očekávám, že ta moje mise jako mluvčího za resort dopravy by měla být uplatňována především v rámci programového prohlášení a hlavních priorit sociální demokracie. Měl bych hlídat naše priority a dbát na to, aby byl uplatňován náš volební program v oblasti dopravy. Dále bych měl přicházet s řešeními. Nemusím za každou cenu ministra dopravy kritizovat, to v žádném případě, ale pokud jeho návrhy budou vybočovat, řekněme z těch zajetých kolejí, a budu mít pocit, že pan ministr nečiní nebo nekoná, tak samozřejmě kritizovat budu. Jako starosta jsem přímo kritizoval i těch předchozích pět ministrů za celou řadu věcí, které nám slíbili a nečinili, takže s tím nemám problém.

Výstavba posledního úseku dálnice D11 k Hradci Králové začala. Co ale s D11 či R35 dál?
Samozřejmě to je součástí naší další agendy. D11 a R35 je ve výčtu páteřních dálničních a rychlostních silničních sítí v rámci republiky mezi jedněmi z hlavních priorit. Musím také říci, že D11 či R35 není něco, k čemu bych se nyní probral a začal kvůli tomu atakovat ministra. To úsilí začalo už dříve. Ten problém tady byl řadu let, ale když jsme udělali iniciativu poslanců, všech poslanců za všechny politické strany v kraji, a když jsme se všichni shodli, že budeme postupovat jednotně, ne jenom poslanci, senátoři, ale zároveň i hejtman a starostové všech velkých měst včetně pana primátora Hradce Králové, tak to bylo slyšet a státní orgány se pohnuly daleko více. Společně dál budeme dělat všechno proto, abychom posunuli D11 a R35 ještě dál dopředu. Hlavně tedy D11, protože dálniční propojení kraje je přínosem nejenom pro města a cestovní ruch, ale především také pro byznys a pro zaměstnanost.

Se zmiňovanou pozicí vám tedy k práci starosty, poslance a krajského zastupitele přibyla další funkce. Zvládáte to vše?
Musím říct, že jsem si musel život opravdu maximálně v tuto chvíli přeorganizovat. Musel jsem úplně ze svého diáře vygumovat koníčky a čas na přátele, takže svůj osobní volný čas mám v některé týdny na nule. V tuto chvíli to vše ale zatím stíhám. Můj táta mě vždycky vychovával, abych byl soudný. To znamená, že v momentě, kdy budu mít pocit, že to nestíhám a nemám na to, tak jsem připraven něco upozadit, ubrat. Do toho výčtu všeho totiž chci mít čas na rodinu, protože mám doma úžasné zázemí, bez kterého bych tohle prostě nezvládal.

Říkám to ale a opakuji znovu, že jsem se rozhodl, že na starostu města Náchoda budu opět kandidovat. Je to pro mě obrovská čest, nesmírně mě to baví. Nevím a nedokážu posoudit, jestli to dělám dobře, nebo špatně, to se dozvím bezprostředně po volbách, ale pravda je, že to pro mě před těmi třemi a půl lety byla obrovská výzva a chtěl bych v ní pokračovat. Kdybych měl ty pracovní činnosti vyjmenovat podle priorit, tak první je starostování, následuje poslanecká sněmovna, pak doprava a nakonec ostatní věci.

Autor: Pavel Bednář

16.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici 16 090 Kč

Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin ÚPRAVÁŘ/-KA - suš. Bruckner osádka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16090 kč, mzda max. 17090 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok), poté přechod na dobu neurčitou. , Hrubá měsíční mzda: od 14.690,- Kč do 15.690,- Kč + 1.400,- Kč příplatek za směny (třísměnný provoz)., Požadavky: pracovitost, svědomitost., Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, příspěvek na důchodové nebo životní pojištění., Kontakt - paní Jakešová Barbora, tel.: 491 502 136, e-mail: barbora.jakesova@veba.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Veba, textilní závody a.s. - olivětín, třída Soukenická, č.p. 48, 550 01 Broumov 1. Informace: Barbora Jakešová, +420 491 502 136.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 23 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel AUTOMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek, jednosměnný provoz. Nástup možný ihned., Kontakt - p. Švorc Petr, tel.: 777 112 131 (od 08:00 hod. do 20:00 hod.) nebo osobně na adrese provozovny Běloveská 2042, Náchod, od 08:00 hod. do 16:00 hod.. Pracoviště: Autoservis švorc s.r.o., Běloveská, č.p. 2042, 547 01 Náchod 1. Informace: Petr Švorc, +420 777 112 131(od08:00hod.do20:00hod.).

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz., Znalost ukrajinštiny výhodou., Bližší informace podá p. Trojtl, tel.: 491 481 298; e-mail: osobni@alien.cz (preferovaný způsob kontaktování e-mailem)., Místo výkonu práce: Kudrnáčova 533, 549 31 Hronov.. Pracoviště: Alien technik s.r.o. - pracoviště, Kudrnáčova, č.p. 533, 549 31 Hronov 1. Informace: Jaroslav Trojtl, +420 491 481 298.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 110 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků OPERÁTOR/-KA SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (do 30.9.2018) s možností prodloužení. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky. , Praxe výhodou., Kontakt - paní Martinková Lenka, tel.: 491 403 113, e-mail: eltn@eltn.cz (zaslání životopisu) nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Nový elton a.s., Náchodská, č.p. 2104, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Lenka Martinková, +420 491 403 113.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LADA KŘÍŽOVÁ s pomocníky uklízí následky havárie vodovodního potrubí. Prasklo zhruba 130 metrů od Dřevěnky a valící se voda si to zamířila přímo do výčepu.
5

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Nervozita ve Vebě: Stovky lidí čekaly netrpělivě na výplatu

Broumov - Jaké to je, okusily nyní na vlastní kůži stovky zaměstnanců broumovské textilky Veba, kterým v pondělí 12. března nepřistála na účtech únorová výplata.

Do Úpy spadla žena, ráno ji našli utopenou

Česká Skalice - Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, pátralo po 42leté ženě, která ve čtvrtek večer spadla do řeky Úpy poblíž Muzea Boženy Němcové. Při nočním pátrání se člunem v řece ani podél břehů však ženu nenalezli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT