VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Birke: 'Doprava, to je plný pytel problémů'

Náchod - Náchodský starosta Jan Birke dal po svém nástupu na radnici dohromady tým dopravních inženýrů a dalších odborníků, kteří mu pomohli návrhy opatření a různých změn v provozu zmírnit složitou dopravní situaci a do té doby jak týden dlouhé kolony v Náchodě. Stačil selský rozum, neústupnost a odvaha čelit prvotní kritice zarytých odpůrců změn, aby se vše uvedlo do praxe.

16.8.2014
SDÍLEJ:

NOVÁ ČÁST křižovatky u Itálie v Náchodě. Foto: DENÍK/Pavel Bednář

Stejně tak rázně pak řešil rekonstrukce na hlavních tazích, především kruhových křižovatek. Projekty a peníze na ně, ty si na ministerstvu dopravy a Ředitelství silnic a dálnic prostě vydupal.

„To vydupu, i kdybych si měl nohy ze zadku vytrhat," říká často se zarputilostí nad dopravními projekty.

Díky tomu všemu má Náchod nejen nové kruhové křižovatky u Itálie či v Bělovsi, a další se budou ještě opravovat, ale třeba i nyní budovaný průtah Červenokosteleckou ulicí. To vše za desítky milionů a za tři roky, zatímco jiná okresní města čekají řadu let. Pak je to třeba i nové autobusové nádraží, kterého se vedení radnice nevzdalo ani přes problémy s Českými drahami, které měly rekonstruovat v souvislosti s tím železniční výpravnu. To vše přesto, že za svého starostování musel Birke nově otevírat dveře dokonce u šesti ministrů dopravy. Jeho práci v roli starosti ocenil nedávno při návštěvě v Náchodě nejen prezident Miloš Zeman, ale i premiér Bohuslav Sobotka.

Jako starosta se Jan Birke v řešení dopravy osvědčil natolik, že ho domovská ČSSD jako poslance pověřila, aby se stal stínovým ministrem dopravy, jak se často oficiální pozici odborného mluvčího pro tuto oblast říká. Dochází tak na kolegium ministra dopravy Antonína Prachaře, za stranu se vyjadřuje k návrhům zákonů a k dalším krokům v této oblasti. Za jeho účasti se také v červenci otevírala stavba dokončení úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Na jednání o dotažení tohoto problému se totiž také podílel, ostatně dokončení dálnice byla i společná iniciativa několika poslanců a senátorů zvolených za Královéhradecký kraj.

Co vedlo ČSSD k tomu, že je z vás její hlavní mluvčí pro resort dopravy? Jsou to zkušenosti právě z Náchoda?
Myslím, že to je ten hlavní důvod. Je obecně známo v sociální demokracii a hlavně v poslaneckém klubu, že pro mě jako pro starostu byla v Náchodě klíčová oblast dopravy. Já neříkám, že jsem ji definitivně vyřešil. To ani náhodou. Ale do jisté míry se celá řada věcí povedla. Měl jsem odvahu, ale hlavně jsem se obklopil velmi schopnými lidmi, kteří mi pomáhali. Především lidmi, kteří v dopravě dlouhodobě pracují a dokázali mi poradit. Když pak pan premiér Sobotka nominoval takzvané odborné mluvčí na jednotlivé resorty, kde ČSSD nemá své ministry, tak s největší pravděpodobností padla právě proto ta role na mě. Ale panu premiérovi jsem říkal, že bych nerad ohrozil pád vlády, protože přeci jenom někdy moje výroky a moje reakce jsou nevybíravé (se smíchem).

Resort dopravy se pere s řadou problémů. Nebojíte se toho?
Je pravda, že doprava jako taková je plný pytel problémů. Kamkoliv se podíváte, je vidět situace dlouhodobě neřešená. Všechny ty věci, které musíme prožívat v Náchodě, ať už je to mezinárodní doprava, kamionová doprava, investice do kruhových objezdů, komunikace první třídy, druhé třídy, mezinárodní komunikace, zároveň i krajské komunikace a městské komunikace, tak všechny tyto věci mají stejný charakter a problémy mají většinou podobné příčiny po celé České republice. Akorát v mnoha případech je to samozřejmě odlišné lokálními faktory, třeba co se týče výše cen a množství výkupu pozemků, územních rozhodnutí, odvolání, a tak podobně. Ten jmenovatel je ale prostě velmi často společný.

Chci také říci, že stejně jako jsem to udělal v Náchodě, i na celonárodní úrovni si ladím tým, který je složen z odborníků a zaměříme se především na dopravní infrastrukturu, výstavbu silnic a dálnic a na železnice. Těch témat je celá řada. A to nebudu dopodrobna rozebírat zákon o liniových stavbách, výkupy pozemků a další…

Co se tedy od vás v této pozici očekává?
Očekávám, že ta moje mise jako mluvčího za resort dopravy by měla být uplatňována především v rámci programového prohlášení a hlavních priorit sociální demokracie. Měl bych hlídat naše priority a dbát na to, aby byl uplatňován náš volební program v oblasti dopravy. Dále bych měl přicházet s řešeními. Nemusím za každou cenu ministra dopravy kritizovat, to v žádném případě, ale pokud jeho návrhy budou vybočovat, řekněme z těch zajetých kolejí, a budu mít pocit, že pan ministr nečiní nebo nekoná, tak samozřejmě kritizovat budu. Jako starosta jsem přímo kritizoval i těch předchozích pět ministrů za celou řadu věcí, které nám slíbili a nečinili, takže s tím nemám problém.

Výstavba posledního úseku dálnice D11 k Hradci Králové začala. Co ale s D11 či R35 dál?
Samozřejmě to je součástí naší další agendy. D11 a R35 je ve výčtu páteřních dálničních a rychlostních silničních sítí v rámci republiky mezi jedněmi z hlavních priorit. Musím také říci, že D11 či R35 není něco, k čemu bych se nyní probral a začal kvůli tomu atakovat ministra. To úsilí začalo už dříve. Ten problém tady byl řadu let, ale když jsme udělali iniciativu poslanců, všech poslanců za všechny politické strany v kraji, a když jsme se všichni shodli, že budeme postupovat jednotně, ne jenom poslanci, senátoři, ale zároveň i hejtman a starostové všech velkých měst včetně pana primátora Hradce Králové, tak to bylo slyšet a státní orgány se pohnuly daleko více. Společně dál budeme dělat všechno proto, abychom posunuli D11 a R35 ještě dál dopředu. Hlavně tedy D11, protože dálniční propojení kraje je přínosem nejenom pro města a cestovní ruch, ale především také pro byznys a pro zaměstnanost.

Se zmiňovanou pozicí vám tedy k práci starosty, poslance a krajského zastupitele přibyla další funkce. Zvládáte to vše?
Musím říct, že jsem si musel život opravdu maximálně v tuto chvíli přeorganizovat. Musel jsem úplně ze svého diáře vygumovat koníčky a čas na přátele, takže svůj osobní volný čas mám v některé týdny na nule. V tuto chvíli to vše ale zatím stíhám. Můj táta mě vždycky vychovával, abych byl soudný. To znamená, že v momentě, kdy budu mít pocit, že to nestíhám a nemám na to, tak jsem připraven něco upozadit, ubrat. Do toho výčtu všeho totiž chci mít čas na rodinu, protože mám doma úžasné zázemí, bez kterého bych tohle prostě nezvládal.

Říkám to ale a opakuji znovu, že jsem se rozhodl, že na starostu města Náchoda budu opět kandidovat. Je to pro mě obrovská čest, nesmírně mě to baví. Nevím a nedokážu posoudit, jestli to dělám dobře, nebo špatně, to se dozvím bezprostředně po volbách, ale pravda je, že to pro mě před těmi třemi a půl lety byla obrovská výzva a chtěl bych v ní pokračovat. Kdybych měl ty pracovní činnosti vyjmenovat podle priorit, tak první je starostování, následuje poslanecká sněmovna, pak doprava a nakonec ostatní věci.

Autor: Pavel Bednář

16.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč Číšníci a servírky ROZNÁŠENÍ JÍDLA, OBSLUHA HOSTŮ V JÍDELNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka/pracovnici na roznášení jídla v malé jídelně klientů. Prostírání stolů, servírování připravených pokrmů. Rádi Vás na tuto práci zaškolíme. Požadujeme příjemné vystupování, slušné chování, čistotnost. Zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství podmínkou. Pracovní doba nerovnoměrně rozvržená PO až NE, 40 hod. týdně, dle rozpisu směn. Nabízíme zázemí prosperující společnosti, zajímavou práci s lidmi v příjemném prostředí, dotované závodní stravování, týden dovolené navíc a další bonusy.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o., Lázně, č.p. 100, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 500 Kč Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ KOVODĚLNÍK / STROJÍRENSKÁ KOVODĚLNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: JEDNÁ SE O AGENTURNÍ ZAMĚSTNÁNÍ - zaměstnavatelem je pracovní agentura Marital s.r.o., Pracovní poměr na dobu určitou, třísměnný provoz., Místo výkonu práce: KARSIT HOLDING, s.r.o.; Jaromírova 91, Jaroměř., Způsob prvního kontaktu v pondělí a ve čtvrtek v době od 09:00 hod. do 12:00 hod. na telefonu: 601 167 877, p. Ivan Hapchuk.. Pracoviště: Marital s.r.o. - pracoviště, Jaromírova, č.p. 91, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Ivan Hapchuk, +420 601 167 877. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA podlahových krytin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, zaměstnání vhodné i pro absolventy/-ky. , Náplň práce: prodej podlahových krytin., Požadavky: základní znalost práce na PC, komunikace se zákazníky, samostatnost, flexibilita, řidičský průkaz sk. B je výhodou., Kontakt: pí. Suchánková Andrea, tel.: 606 054 794 nebo osobně na pobočce od 9:00 - 17:30 hod., email: kb.jaromer@brazda.cz.. Pracoviště: Koberce brázda, s.r.o. - provozovna jaroměř, Hradecká, č.p. 750, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Andrea Suchánková, +420 606 054 794. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 19 000 Kč Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK / STROJÍRENSKÁ DĚLNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Do 3-směnného/4-směnného provozu výrobní společnosti v oboru automotive hledáme strojírenské dělníky/dělnice. , Požadavky: min. základní vzdělání, manuální zručnost, praxe ve výrobní společnosti nebo vyučení (strojírenského nebo technického směru) výhodou, pečlivost, nezaučené zaškolíme. , Zaměstnavatel nabízí: práci ve stabilní společnosti, 5 týdnů dovolené, závodní stravování, možnost profesního růstu, mzdu v závislosti na plnění úkolů a kvalifikačních požadavků. Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Karsit holding, s. r. o., Jaromírova, č.p. 91, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Jana Berendová, +420 491 845 142.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Havárie osobního automobilu ve Vrchovinách.
3

Řidič vyjel v zatáčce ze silnice. Skončil ve stodole

Havárie osobního automobilu v náchodské Horově ulici.

Zaparkované auto málem skončilo pod kopcem

Muž nebyl doma už několik týdnů. Hledá ho policie

Velké Poříčí - Hronovští policisté pátrají po téměř padesátiletém Josefu Bogdanovi z Velkého Poříčí, který před několika týdny odešel z domova a nikomu se nehlásí.

Bývalá ředitelka: Obžaloba věští jako z křišťálové koule

Hradec Králové - Bývalá zastupující ředitelka Národního hřebčína Kladruby Simona Voňková v úterý u hradeckého krajského soudu odmítla, že by zmanipulovala zakázku na rekonstrukci hřebčína a zvýhodňovala některého uchazeče o tuto zakázku.

Strnad: „Zápas nás svlékl do naha"

Východní Čechy - Ohlasy trenérů fotbalových týmů z regionu po zápasech v divizi C.

Gól přímo z rohu! Trefil se Škvrňák

Královéhradecko /KOMENTÁŘ/ - Posledním podzimním kolem pokračoval o víkendu fotbalový krajský přebor Královéhradeckého kraje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT