VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Birke: 'Doprava, to je plný pytel problémů'

Náchod - Náchodský starosta Jan Birke dal po svém nástupu na radnici dohromady tým dopravních inženýrů a dalších odborníků, kteří mu pomohli návrhy opatření a různých změn v provozu zmírnit složitou dopravní situaci a do té doby jak týden dlouhé kolony v Náchodě. Stačil selský rozum, neústupnost a odvaha čelit prvotní kritice zarytých odpůrců změn, aby se vše uvedlo do praxe.

16.8.2014
SDÍLEJ:

NOVÁ ČÁST křižovatky u Itálie v Náchodě. Foto: DENÍK/Pavel Bednář

Stejně tak rázně pak řešil rekonstrukce na hlavních tazích, především kruhových křižovatek. Projekty a peníze na ně, ty si na ministerstvu dopravy a Ředitelství silnic a dálnic prostě vydupal.

„To vydupu, i kdybych si měl nohy ze zadku vytrhat," říká často se zarputilostí nad dopravními projekty.

Díky tomu všemu má Náchod nejen nové kruhové křižovatky u Itálie či v Bělovsi, a další se budou ještě opravovat, ale třeba i nyní budovaný průtah Červenokosteleckou ulicí. To vše za desítky milionů a za tři roky, zatímco jiná okresní města čekají řadu let. Pak je to třeba i nové autobusové nádraží, kterého se vedení radnice nevzdalo ani přes problémy s Českými drahami, které měly rekonstruovat v souvislosti s tím železniční výpravnu. To vše přesto, že za svého starostování musel Birke nově otevírat dveře dokonce u šesti ministrů dopravy. Jeho práci v roli starosti ocenil nedávno při návštěvě v Náchodě nejen prezident Miloš Zeman, ale i premiér Bohuslav Sobotka.

Jako starosta se Jan Birke v řešení dopravy osvědčil natolik, že ho domovská ČSSD jako poslance pověřila, aby se stal stínovým ministrem dopravy, jak se často oficiální pozici odborného mluvčího pro tuto oblast říká. Dochází tak na kolegium ministra dopravy Antonína Prachaře, za stranu se vyjadřuje k návrhům zákonů a k dalším krokům v této oblasti. Za jeho účasti se také v červenci otevírala stavba dokončení úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Na jednání o dotažení tohoto problému se totiž také podílel, ostatně dokončení dálnice byla i společná iniciativa několika poslanců a senátorů zvolených za Královéhradecký kraj.

Co vedlo ČSSD k tomu, že je z vás její hlavní mluvčí pro resort dopravy? Jsou to zkušenosti právě z Náchoda?
Myslím, že to je ten hlavní důvod. Je obecně známo v sociální demokracii a hlavně v poslaneckém klubu, že pro mě jako pro starostu byla v Náchodě klíčová oblast dopravy. Já neříkám, že jsem ji definitivně vyřešil. To ani náhodou. Ale do jisté míry se celá řada věcí povedla. Měl jsem odvahu, ale hlavně jsem se obklopil velmi schopnými lidmi, kteří mi pomáhali. Především lidmi, kteří v dopravě dlouhodobě pracují a dokázali mi poradit. Když pak pan premiér Sobotka nominoval takzvané odborné mluvčí na jednotlivé resorty, kde ČSSD nemá své ministry, tak s největší pravděpodobností padla právě proto ta role na mě. Ale panu premiérovi jsem říkal, že bych nerad ohrozil pád vlády, protože přeci jenom někdy moje výroky a moje reakce jsou nevybíravé (se smíchem).

Resort dopravy se pere s řadou problémů. Nebojíte se toho?
Je pravda, že doprava jako taková je plný pytel problémů. Kamkoliv se podíváte, je vidět situace dlouhodobě neřešená. Všechny ty věci, které musíme prožívat v Náchodě, ať už je to mezinárodní doprava, kamionová doprava, investice do kruhových objezdů, komunikace první třídy, druhé třídy, mezinárodní komunikace, zároveň i krajské komunikace a městské komunikace, tak všechny tyto věci mají stejný charakter a problémy mají většinou podobné příčiny po celé České republice. Akorát v mnoha případech je to samozřejmě odlišné lokálními faktory, třeba co se týče výše cen a množství výkupu pozemků, územních rozhodnutí, odvolání, a tak podobně. Ten jmenovatel je ale prostě velmi často společný.

Chci také říci, že stejně jako jsem to udělal v Náchodě, i na celonárodní úrovni si ladím tým, který je složen z odborníků a zaměříme se především na dopravní infrastrukturu, výstavbu silnic a dálnic a na železnice. Těch témat je celá řada. A to nebudu dopodrobna rozebírat zákon o liniových stavbách, výkupy pozemků a další…

Co se tedy od vás v této pozici očekává?
Očekávám, že ta moje mise jako mluvčího za resort dopravy by měla být uplatňována především v rámci programového prohlášení a hlavních priorit sociální demokracie. Měl bych hlídat naše priority a dbát na to, aby byl uplatňován náš volební program v oblasti dopravy. Dále bych měl přicházet s řešeními. Nemusím za každou cenu ministra dopravy kritizovat, to v žádném případě, ale pokud jeho návrhy budou vybočovat, řekněme z těch zajetých kolejí, a budu mít pocit, že pan ministr nečiní nebo nekoná, tak samozřejmě kritizovat budu. Jako starosta jsem přímo kritizoval i těch předchozích pět ministrů za celou řadu věcí, které nám slíbili a nečinili, takže s tím nemám problém.

Výstavba posledního úseku dálnice D11 k Hradci Králové začala. Co ale s D11 či R35 dál?
Samozřejmě to je součástí naší další agendy. D11 a R35 je ve výčtu páteřních dálničních a rychlostních silničních sítí v rámci republiky mezi jedněmi z hlavních priorit. Musím také říci, že D11 či R35 není něco, k čemu bych se nyní probral a začal kvůli tomu atakovat ministra. To úsilí začalo už dříve. Ten problém tady byl řadu let, ale když jsme udělali iniciativu poslanců, všech poslanců za všechny politické strany v kraji, a když jsme se všichni shodli, že budeme postupovat jednotně, ne jenom poslanci, senátoři, ale zároveň i hejtman a starostové všech velkých měst včetně pana primátora Hradce Králové, tak to bylo slyšet a státní orgány se pohnuly daleko více. Společně dál budeme dělat všechno proto, abychom posunuli D11 a R35 ještě dál dopředu. Hlavně tedy D11, protože dálniční propojení kraje je přínosem nejenom pro města a cestovní ruch, ale především také pro byznys a pro zaměstnanost.

Se zmiňovanou pozicí vám tedy k práci starosty, poslance a krajského zastupitele přibyla další funkce. Zvládáte to vše?
Musím říct, že jsem si musel život opravdu maximálně v tuto chvíli přeorganizovat. Musel jsem úplně ze svého diáře vygumovat koníčky a čas na přátele, takže svůj osobní volný čas mám v některé týdny na nule. V tuto chvíli to vše ale zatím stíhám. Můj táta mě vždycky vychovával, abych byl soudný. To znamená, že v momentě, kdy budu mít pocit, že to nestíhám a nemám na to, tak jsem připraven něco upozadit, ubrat. Do toho výčtu všeho totiž chci mít čas na rodinu, protože mám doma úžasné zázemí, bez kterého bych tohle prostě nezvládal.

Říkám to ale a opakuji znovu, že jsem se rozhodl, že na starostu města Náchoda budu opět kandidovat. Je to pro mě obrovská čest, nesmírně mě to baví. Nevím a nedokážu posoudit, jestli to dělám dobře, nebo špatně, to se dozvím bezprostředně po volbách, ale pravda je, že to pro mě před těmi třemi a půl lety byla obrovská výzva a chtěl bych v ní pokračovat. Kdybych měl ty pracovní činnosti vyjmenovat podle priorit, tak první je starostování, následuje poslanecká sněmovna, pak doprava a nakonec ostatní věci.

Autor: Pavel Bednář

16.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 12 200 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENT/-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení, zkrácený pracovní úvazek na 20 hod. týdně. Hrubý měsíční výdělek je uveden pro plný pracovní úvazek., Místo výkonu práce: Náchod., Požadovaný minimální stupeň vzdělání v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., § 20., Zaměstnavatel nabízí stravenky., Kontakt telefonicky - Ing. Feistauer Ivo, tel.: 491 422 910 (Po-Pá od 08:00 hod. do 12:00 hod.).. Pracoviště: Praktická škola, základní škola a mateřská škola josefa zemana, náchod, Jiráskova, č.p. 461, 547 01 Náchod 1. Informace: Ivo Feistauer, +420 491 422 910(Po-Páod08:00hod.do12:00hod.).

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CNC OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ - samostatné programování řídicího systému Heidenhain 530. Praxe vítána. , Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Zaměstnanecké výhody: obědy, 5 dní dovolené navíc, příspěvek na penzijní pojištění. , Kontakt - pan Suchomel Jiří, tel.: 777 645 346, e-mail: bsb.broumov@centrum.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: B s b spol. s r.o., 550 01 Broumov 1. Informace: Jiří Suchomel, +420 777 645 346.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. , , Požadavky: řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič/-ka, osvědčení na VZV nutností, znalost práce na PC, spolehlivost, samostatnost, komunikativnost., , Zaměstnanecké výhody: zázemí stabilní společnosti, dobré mzdové ohodnocení, po zapracování firemní benefity., , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: zejdova@vodacz.com. Pracoviště: Voda cz s.r.o. - pracoviště, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Jana Zejdová, .

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ (obrobna) - NC HORIZONTKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Požadavky: min. vzdělání vyučení v technickém oboru, znalost a schopnost pracovat dle výkresové dokumentace, znalost měření, fyzická zdatnost, zdravotní způsobilost pro práci., Nabízené výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní spoření po jednom roce trvání zaměstnání., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: pavel.brandejs@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavel Brandejs, +420 491 476 265.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávka v Malém Poříčí

Lávku opraví do konce prázdnin

Motocyklista skončil v příkopu.

Motocyklista se asi lekl nákladního vozidla. Skončil zraněný v příkopu

Dvanáct mladíků se připravuje na finále Muže roku

Náchod, Dolní Lipová /FOTO/ - Dvanáct finalistů 19. ročníku soutěže mužské krásy a elegance Muž roku 2018, jejíž finále se uskuteční 24. srpna v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě, pozval prezident soutěže David Novotný a spolupořádající agentura do Schrothových lázní v Dolní Lipové na tradiční předfinálové soustředění.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Svědkyně: Můj otec není člověk

Hradec Králové - „Dcera plakala, ale nechtěla mi nic říct. Prý aby se mi něco nestalo,“ vypověděla v úterý u krajského soudu dcera muže, který podle obžaloby ubližoval nezletilým děvčatům.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT