Stovky exponátů, mezi nimž jsou například svatební číše, z nichž si připíjeli na svatbě Waldemar a Olga Matuškovi, klavír, na nějž hrával či jeho busta, se v pátek a v sobotu naložily do stěhovacích automobilů a vydaly se na dlouhou cestu do nového působiště. „Mrzí mě to hrozně moc, jsem z toho hodně smutný. Je to jediné muzeum Waldemara Matušky na světě, měli jsme exponáty v devíti místnostech a vše bylo krásně uspořádáno. Na zámku v Polici bude vystavena jen část a zbytek bude uschován v depozitu,“ nezakrýval smutek zakladatel muzea Miroslav Frost, který jako velký fanoušek má ve své sbírce snad všechno, co má jakoukoliv souvislost s Waldemarem Matuškou. „Poznali jsme v roce 1962. Byl jsem i při tom, kdy se odhodlal odjet do Ameriky,“ vzpomíná.

Miroslav Frost stál před lety i u zrodu Prvního vojenskohistorického muzea M. Frosta, které jeho zakladatel pojmenoval na počest svého stejnojmenného otce. Obě expozice (nyní tedy už jen jedna) využívají rozsáhlé prostory budovy bývalého pevnostního stavebního ředitelství. Původně jejich provoz zaštiťovala jaroměřská radnice, ale zhruba před pěti lety přenechala tuto úlohu Českému svazu bojovníků za svobodu.

Muzeum muselo vyklidit prostory

„Jednoho dne se tu objevil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, a řekl nám, že do konce října tohoto roku máme vyklidit prostory Muzea Waldemara Matušky. Tak jsem nelenil a začal shánět náhradní místo, kde by muzeum mohlo fungovat i nadále,“ říká Miroslav Frost, kterému se pomocí Řádu křižovníků s červeným srdcem podařilo se sehnat místo na zámku v Polici na Třebíčsku. “Stejně jako tady, tak ani tam nebudeme muset platit žádný pronájem. Jen jednou za čas tam pojedu zkontrolovat stav sbírky.“

Sobotní cesta do 200 kilometrů vzdáleného zámku v Polici byla poklidná. „Nakládka, cesta i vykládka proběhla bez problémů. Polovina exponátů už je nainstalovaná, příští sobotu to tam pojedeme dodělat a 27. června bude muzeum nově otevřeno,“ doplnil Miroslav Frost.

Z muzea budou byty

Jak Deníku v pondělí řekl jaroměřský starosta Josef Horáček jsou nově uvolněné prostory zkolaudované jako byty a radnice je hodlá uvolnit k prodeji.

Odstěhování muzea až k rakouským hranicím některé obyvatele města rozladil. „No je mi to hrozně líto, že muzeum z mapy města zmizelo. Josefov se vrací do starých kolejí - to co se pracně vybudovalo, tak to pomaličku mizí,“ okomentoval konec sedmileté éry jaroměřský zastupitel Otto Salač.

Jiří Řezník