Nebýt pandemie koronaviru, tak by se již nyní josefovská pevnost v Jaroměři hemžila lidmi, kteří by toto místo připravovali na narozeninovou párty v podobě pětadvacátého ročníku festivalu Brutal Assault. Oslava nejen čtvrtstoletí festivalu, ale hlavně té nejtvrdší muziky, která měla vypuknout již o nadcházející středě, se však kvůli viru, jenž nezahubí ani ty nejtvrdší bubny a nejrychlejší kytarové riffy, přesouvá o rok. I tak však pevnostní komplex není liduprázdný. Milovníci tvrdé muziky sem nakonec dorazili. Připravují totiž půdu pro zmenšenou verzi oblíbeného setkání „mániček“ - festival Josefoff.

Stavba nemocnice v Náchodě
Podceněné schodiště: Kolaudace náchodské nemocnice narazila na problém

Při již tradiční akci BA sobě dobrovolníci z řad metalistů postupně pomáhají komplex opravovat.

Matadoři i nováčci

Tentokrát se muži a ženy s „černými srdci“ vrhli na obnovu Ravelinu XIV. A byli mezi nimi nejen ostřílení matadoři, ale i nováčci.

Jedním z nich byl Pavel, jenž přijel až ze 130 kilometrů vzdálené Bělé pod Bezdězem. „Ale nejsem rozhodně z největší dálky, jsou tu i chlapi z Ostravy či Tábora,“ řekl Pavel a dodal, že na festival jezdí už osm let. „A teď jsem chtěl konečně taky přiložit ruku k dílu. A i když mě mrzí, že letos BA nebude, tak přesto se těším na Josefoff.“

Na něj se těší i Zdeněk „Nekro“ Ullrich, který je mezi 15 pracanty asi největší znalec metalové brigády. „Jezdím sem od doby, kdy ty brigády začaly. Tedy pět let. A kolik jsem jich už absolvoval? Nepočítaně. A v rukách jsem odnosil už několik tun cihel. Člověk se tu strašně fyzicky zřídí, ale vyčistí si hlavu. Navíc ten fesťák miluju a byl jsem na osmnácti ročnících v řadě,“ podotkl Nekro.

Rekonstrukce silnice Hradec Králové - Náchod u České Skalice
OBRAZEM: Dělníci neotálejí. Oprava silnice mezi Hradcem a Skalicí pokračuje

Brutal Assault zažil i coby hráč - a to v roce 2017, kdy zde vystoupil se svojí deathmetalovou grupou Dysangelium: „To byl taky super zážitek. A doufám, že třeba i já s bandou zahrajeme příští rok na té pětadvacítce.“

A zatímco banda kolem Nekra čekala na další várku náletových dřevin, které spolu likvidovali, další parta připravovala nedaleký objekt k promítání filmů na již tradičním místě Horror Cinema.