Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroměř shání peníze na most. Pomůže ministr?

Jaroměř - Jaroměřská radnice shání peníze na stavbu nového mostu přes řeku Labe. Starý Komenského most strhlo na začátku června Labe rozvodněné při povodni. Vedení města by rádo, aby nový most stál do konce příštího roku. Proto se jaroměřský starosta Jiří Klepsa v minulém týdnu sešel se šéfem Asociace krajů Michalem Haškem při jeho návštěvě v Náchodě a obrátil se na něj se žádostí o pomoc.

19.9.2013
SDÍLEJ:

Mohutný nápor vodního živlu valícího se po Labi z Krkonoš nevydržel v noci na pondělí pilíř historického mostu mezi školou Na Ostrově a hlavním náměstím v Jaroměři.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

V současném státním byrokratickém aparátu totiž není zcela přehledné, kde prostředky na stavbu takového objektu získat, když město nemá jen tak k dispozici několik milionů korun z vlastní kapsy.

„Už od 3. června, kdy most spadl, intenzivně pracujeme na tom, se kterou institucí v této zemi máme jednat o finanční pomoci. Ten bumerang pořád létal mezi ministerstvem pro místní rozvoj, ministerstvem dopravy a ministerstvem financí. Proto člověk uvítá jakoukoli informaci, s kým vůbec jednat. Návštěvy pana Haška v Náchodě jsem využil díky náchodskému starostovi Janu Birkemu. Bylo to krátké jednání a spočívalo v nabídce možnosti sejít se přímo s ministrem, aby se člověk skutečně dozvěděl, s kým bude moci jednat ve věci případné finanční pomoci na stavbu nového mostu, za jakých podmínek a tak dále," řekl jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

Slíbil schůzku s ministrem

Podle Michala Haška shromažďuje požadavky na financování a likvidaci povodňových škod ministerstvo dopravy. Jako šéf Asociace krajů může být jaroměřskému starostovi nápomocen při sjednání osobní schůzky s ministrem dopravy, ministr sám pak může městu konkrétně sdělit aktuální možnosti financování stavby nového mostu. „Pokusím se, aby ten termín byl v nejbližších dnech," sdělil Hašek a dodal: „Jde především o to, aby Jaroměř věděla, jakým způsobem požádat o peníze, kde a s jakou výší zhruba mohou počítat, zda bude zapotřebí zajistit nějaké kofinancování nebo jestli k těm penězům budou muset přidat nějakou část vlastních finančních prostředků. Od toho pak mohou odvodit další kroky."

Hašek jaroměřskému starostovi také prozradil, že na základě jednání Asociace krajů a vlády by se měl posílit rozpočet operačního programu doprava a ministerstva dopravy na řešení povodňových škod také z evropských fondů. „Konkrétně se hovoří o přemístění dosud nevyčerpaných peněz ze státního fondu životní prostředí právě do operačního programu doprava. Mělo by se řádově jednat o několik miliard korun, v pracovních verzích se hovoří o 2,5 až 3,5 miliardách korun. Na to je možno samozřejmě reagovat zpřesněním i této žádosti," dodal šéf krajů.

Jaroměřské zastupitelstvo v minulém týdnu zároveň řešilo petici obyvatel za to, aby město přes Labe postavilo provizorní lávku a současně odložilo stavbu pasáže jedním z domů na náměstí, č.p. 49, kterým se má nově vybudovat průchod do lokality Na Valech. Důvodem je bezbariérové zpřístupnění náměstí při budoucí případné rekonstrukci. Na Valech by totiž bylo možné ještě před uvažovanou rekonstrukcí náměstí, na kterou chce město usilovat po roce 2014 o dotaci, zřídit náhradní parkovací stání.

Petici podepsalo 680 obyvatel. Zastupitelstvo jejich požadavek, stavbu provizorní lávky přes Labe a odložení stavby pasáže, neschválilo. „Petice ze strany občanů nám byla předána už na mimořádném jednání zastupitelstva 15. srpna. Už tehdy jsme však tuto záležitost na zastupitelstvu projednávali a postavili jsme se k ní jasně," řekl starosta Jiří Klepsa.

Vysvětlil, že po otevření obálek obeslaných uchazečů činila nejnižší nabídka na stavbu provizorního přemostění více než 3,7 milionu. V případě vybrání vítězného uchazeče by tak s ohledem na výši ceny město porušilo zákon o veřejných zakázkách.

Stavba by mohla začít už v červenci

„Pokud bychom následně provedli odpovídající výběrové řízení, bylo by ukončené nejdříve v říjnu. Současný harmonogram postupu stavby nového mostu je sice napěchovaný, nicméně pokud se nám jej podaří naplnit, mohla by být stavba nového mostu zahájena v červenci příštího roku. Proto zastupitelé města provizorní lávku na osm nebo devět měsíců za zhruba čtyři miliony korun jednoznačně odmítli. Neméně podstatným důvodem je i skutečnost, že na provizorní přemostění by Jaroměř nezískala žádnou státní podporu. Zastupitelstvo projednalo petici v zákonem stanovené lhůtě a její projednání bylo s ohledem na předchozí mimořádná jednání zastupitelů jednoduché. Provizorní most se realizovat nebude. Naopak rekonstrukci a průchod domem č.p. 49 v letošním roce zahájíme a příští rok dokončíme," uvedl starosta Jiří Klepsa.

Aby cesta ke stavbě nového přemostění přes Labe, které je nejbližším spojením středu města se sídlištěm, vilovou čtvrtí či školami, byla co nejrychlejší, v srpnu zastupitelé schválili vypsání architektonické soutěže. Jejím cílem je vybrat nejvhodnější architektonické a konstrukční řešení nového mostu, s jehož realizací se počítá už v příštím roce. Požadavkem zastupitelstva města i památkové péče je v návrhu mostu zachovat podobu obou nábřežních pilířů původního mostu a zároveň vypustit původní středový pilíř, který stál v korytě řeky. Právě tento kamenný historický pilíř rozvodněné Labe rozlomilo.

Účastníci soutěže tak budou stát před úkolem navrhnout nový most s rozpětím bezmála šedesáti metrů do historické části města. Architektonická soutěž se koná jako veřejná, projektová a jednokolová. Architekti či jejich týmy mohou své návrhy předkládat do 29. října letošního roku.

Jako kompenzaci za potíže ve spojení s centrem už na svém mimořádném červencovém jednání zastupitelé rozhodli o zrušení povinnosti placení parkovacího poplatku na celém jaroměřském náměstí, a to až do doby výstavby a zprovoznění nového mostu.

Autor: Pavel Bednář

19.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení