"Hledali jsme okamžitě náhradní řešení, abychom naše zaměstnance vrátili do práce. Protože jsme viděli, jak se koronavirová infekce začíná šířit do Česka, rozhodli jsme se, že nejrychlejším a zároveň nejprospěšnějším řešením bude využít naše výrobní kapacity a šicí technologii pro výrobu ochranných roušek. Od domácích dodavatelů se nám před více než týdnem podařilo zajistit materiál, zatím pro 200 tisíc kusů. Ihned jsme vyrobili ověřovací zkušební prototypy a včera jsme rozjeli sériovou výrobu,“ říká ředitel Snahy Radim Dvořák, že výroba se po třech týdnech obnovila opět v souvislosti s koronavirem.

Kvůli zahájení výroby sterilních roušek musela Snaha udělat některé úpravy ve svém provozu a nastavení výrobní technologie. „Dílnu jsme upravili pro práci v naprosto čistém prostředí, zaměstnanci používají při výrobě ochranné pracovní prostředky, hygieně jsme přizpůsobili i technologické postupy a mezioparační pohyb materiálu,“ uvádí Dvořák.

Každý den by šicí dílny se svými 20 zaměstnanci měly vyprodukovat cca 1500 - 2000 kusů ochranných roušek, které by měly zůstat na domácím trhu. „Distribuci nám zajišťují naši dlouholetí smluvní prodejci, kterým jsme doposud dodávali ochranné pracovní prostředky proti pádu. Prvních 3000 kusů míří restauracím, které neuzavřely svůj provoz a nabízejí výdej jídla z okénka. Další ochranné roušky pak budeme dodávat dle harmonogramu přijatých objednávek. Mezi našimi zákazníky jsou státní podniky, firmy poskytující služby, prodejci ochranných prostředků, lékárny, organizace zajišťující sociální služby, ale i koncoví individuální uživatelé,“ říká Dvořák.

Ochranné roušky jsou vyráběné ze speciální certifikované bavlny s antibakteriální úpravou na bázi stříbrných iontů, použitelné jsou tak i ve zdravotnictví. „Každá ordinace, nemluvě o nemocnicích má vlastní sterilizátor, kde je možno naše ochranné roušky sterilizovat. Od výrobců máme certifikáty použitých materiálů, které vyhovují příslušných normám a předpisům. Nejedná se o jednorázové roušky, nýbrž o textilní ochranné roušky, které je možno prát při teplotách 95 stupňů Celsia a sterilizovat. Celkem je lze použít až 100 krát,“ říká Dvořák.

Jiří Řezník