Nejhezčím příkladem byla sobotní akce „Vánoce pro zvířátka“, kterou již čtvrtým rokem pořádá jaroměřská Stanice pro zraněné a handicapované volně žijící živočichy. Rok od roku lidé prokazují čím dál větší štědrost. „Nejspíš je to tím, že se o nás čím dál víc ví,“ domnívá se David Číp z jaroměřské stanice.

Dárci zvířatům nosili psí a kočičí konzervy, granule, tvrdé pečivo, ovoce, zeleninu nebo například semínka. „Darované krmivo našim zvířecím pacientům vydrží tak dva až tři měsíce. Je to pro nás obrovská pomoc,“ dodává Číp.

Součástí Vánoc pro zvířátka bylo i odhalení pomníku jaroměřských ochranářů, která poputuje do Orlických hor. „Tam začala naše činnost, nejprve jsme kosili louky,“ vysvětluje Číp.

Na programu dne bylo mimo jiné i promítání naučných filmů, prohlídka stanice a ukázka činnosti nebo přednáška na téma „Tajuplná příroda Austrálie“.

Jaroměřská záchranná stanice letos oslavila desáté výročí. Ročně poskytne péči zhruba 400 poraněným živočichům, kteří by ve volné přírodě nepřežili. Nejčastější příčinou, pro kterou se zvířata do stanice dostanou, bývá doprava – kvůli té se neustále zvyšuje počet zraněných a zabitých živočichů. Dalšími nástrahami jsou pro zvířata například prosklené stěny, drátěné ploty a samozřejmě elektrické vedení.

„Pokud naleznete zraněné, vyzáblé nebo nemocné zvíře, kontaktujte nás, prosím,“ dodává na závěr David Číp. Markéta Volfová