„Otevřeli jsme všechny učebny a nabídli průřez tím, co taková moderní škola, i když sto třicet let stará, nabízí. Na slavnostní představení v divadle jsme si pozvali lidi, kteří vzešli ze školy, nebo jsou s ní nějakým způsobem příbuzensky spojení. Zahrál například náš bývalý žák Miloš Dvořáček, nebo skupina Blue Star," popsal průběh odpoledne a večera ředitel školy Miloš Tomek.

Návštěvníci nahlédli do ukázky výuky

Lepicí páska nebo lepící páska? Třída 9. B se proměnila v učebnu češtiny. Téměř v každé třídě našli návštěvníci nějaký workshop nebo ukázku z vyučování a mohli si tak sami vyzkoušet například poznávání rostlin a živočichů. „Trochu se chlubíme tím, co se nám za posledních několik let povedlo. Ukazujeme zvláštní způsob výuky matematiky, metodu profesora Hejného, e-learning nebo elektronickou třídní knihu," řekl Tomek.

Slavnostní odpoledne přilákalo bývalé žáky i učitele. Milada Hartmanová učila Na Ostrově celý život, nastupovala v roce 1962. „Vyučovala jsem výtvarnou výchovu a zároveň jsem fungovala trochu jako aranžérka. Jen si spočítejte těch oken, která bylo potřeba vyzdobit. A každou chvíli byly nějaké oslavy," vzpomínala Hartmanová. Za roky, které strávila na škole, se toho hodně změnilo. Byla svědkem toho, jak se ve školách zaváděly specializované učebny. „Dřív nebyly zvláštní třídy na hudebku nebo výtvarku, to vznikalo až v sedmdesátých letech," vyprávěla učitelka.

Dodnes Hartmanovou její bývalí žáci zdraví na ulicích. Učila i Miloše Dvořáčka, který večer vystupoval v divadle. „Seděl v první lavici vpravo. Je mi prý vděčný za to, že jsem ho přivedla na jeviště. Tenkrát ale ještě nehrál na žádný nástroj," líčila Hartmanová.

Na léta strávená ve školní lavici přišel zavzpomínat Otto Salač, který Na Ostrov chodil v šedesátých letech. Podle něj se toho na škole moc nezměnilo. „Na prošlapaných schodech do suterénu jsou vidět všechny ty roky a generace, které po nich chodily. Sborovna je jinde, třídy jsou modernější, jinak je všechno pořád stejné. Akorát ta tělocvična mi připadá menší," smál se Otto Salač.

Škola plánuje ještě více vylepšit výuku

Přípravy oslav trvaly zhruba měsíc, jejich průběh byl podle ředitele hladký. „Lidé jsou na podobné akce u nás zvyklí, všechno běželo jako na drátkách," sdělil. Do budoucna plánuje škola klást důraz na výuku jazyků a technických předmětů. Lepší vzdělání v oblasti přírodovědných a technických oborů znamená pro absolventy lepší uplatnění v dalším studiu a na trhu práce.

Poprvé se po chodbách budovy školy prošli žáci v roce 1885, tehdy se jednalo o chlapeckou měšťanskou školu. Během světových válek sloužila budova vojákům, nejprve maďarským a poté německým. V roce 1948 se dveře poprvé otevřely i dívkám, chlapecká škola se sloučila s dívčí.

IVETA KAROUSOVÁ