Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jasenský kostel září novotou

Jasenná /FOTOGALERIE/ – V neděli 15. listopadu ve 14 hodin se bude konat v kostele sv. Jiří v Jasenné slavnostní bohoslužba jako poděkování za úspěšné provedení opravy střechy, malé věžičky a venkovní naházky zdejšího kostela.

13.11.2009
SDÍLEJ:

Kostel sv. Jiří má novou střechu i věžičku.Foto: Jiří Slezák

Obec nechala pozlatit kříž i kopulku, do které byly uloženy dva tubusy se vzkazy pro budoucí generace.

„Kostel tuto opravu nejenom potřeboval, ale také si ji zasloužil! Vždyť je to dominanta celé naší obce a upravený kostel vždy svědčí i o kulturnosti obce a jejich občanů,“ je přesvědčena starostka obce Jitka Slezáková. „Jsou v něm uchovány také nejstarší uměleckohistorické památky obce, a to ve věži zvon z roku 1508, v kapli polygonální pozdně gotická celokamenná křtitelnice z roku 1521 a na chóru varhany z 18. století,“ sdělila starostka čtenářům Deníku historické zajímavosti novotou zářícího svatostánku.

Při opravě se však zjistilo, že dřevěná konstrukce sanktusníkové věžičky je v havarijním stavu, proto se musela 21. července sundat velkým jeřábem, demontovat a firma zhotovila celou věžičku novou.

„Při té příležitosti jsme nechali pozlatit i kopulku a kříž. Do kopule jsme uložili dva tubusy s údaji ze současné doby a dvě vydané publikace o obci jako vzkaz pro budoucí generace,“ prozradila Deníku Jitka Slezáková.

Usazení věžičky proběhlo 15. října. Byla to náročná práce pro pracovníky firmy a velmi zajímavá podívaná pro všechny přihlížející. Vždyť věž z kostela se nesundává tak často… „Věžička ze střechy kostela se sundávala asi po 120 letech. Finanční náklady na opravu věžičky činily 118 tisíc korun a sponzorským darem na ně přispěla i dodavatelská firma Tesmen,“ dodala starostka s tím, že všechny práce na dlouho připravované opravě kostela proběhly bez větších problémů. „Byli jsme velmi spokojeni s firmami, které stavební práce prováděly,“ neopomněla zdůraznit Jitka Slezáková.

Kostel sv. Jiří má novou střechu i věžičku

Již mnoho let se v Jasenné snažili zajistit finanční prostředky na opravu střechy, která byla ve velmi špatném technickém stavu. „Farnost na tak velkou opravu finance neměla, obec by mohla poskytnout jen menší část peněz a finanční sbírka od občanů by zdaleka nestačila,“ vrátila se do doby před opravou starostka obce Jitka Slezáková.

Ta se také koncem léta 2008 obrátila s prosbou o pomoc na poslance Jiřího Hanuše. „Navštívil náš kostel a my jsme ho seznámili s problémem. Pan poslanec slíbil, že nám pomůže. A tak se i stalo. Pater Petr Boháč zajistil technika Michala Dernera, který vypracoval rozpočet na plánované opravy kostela. Pater Boháč zaslal žádost o částku 1 981 000 korun na Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Po schválení státního rozpočtu v polovině prosince nám minulého roku jsme se dozvěděli, že můžeme počítat v roce 2009 s částkou 1,9 milionů korun na opravu kostela. Byla to pro nás před vánocemi ta nejradostnější zpráva! Ani my všichni společně - farnost, obec a občané - bychom nikdy nebyli schopni tuto finanční částku sehnat,“ je si vědoma omezených možností obecní pokladny starostka.

Oprava střechy zahrnovala celkovou rekonstrukci – demontáž tašek a laťování, výměnu poškozeného střešního krovu, nové laťování a položení nových tašek bobrovek. Zároveň se provedlo nové oplechování v mědi - úžlabí, okapů, svodů a věžičky.

Zednické práce spočívaly v opravě celé venkovní omítky a byl rovněž proveden nátěr fasády na celém kostele.

Investorem oprav kostela v Jasenné byla Farnost Josefov jako vlastník kostela, technicky dohlížel a celou akci administrativně zajišťoval Jan Slavík z Rasošek.

Oprava kostela měla být dokončena 15. listopadu, veškeré práce byly dokončeny již v říjnu a proto se 15. listopadu bude sloužit již děkovná mše.

Zveme všechny, kdo chtějí s námi poděkovat za dobře vykonané dílo, které se nám podařilo společně zvládnout,“ zve na nedělní mši starostka.

JIŘÍ ŘEZNÍK

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení