Pro pochutnání si i pro zdraví

„Bez dobré kávy si život neumím představit. Doma mám přístroj na výrobu espressa, který praženou kávu sám namele. Proto je nápoj vždy čerstvý a voňavý. Kupuji kvalitní zrnkovou kávu v půl kilovém balení, které vyjde přibližně na sto sedmdesát korun," říká Jana Valášková z Náchoda. Ta si s oblibou pochutnává nejen na espressu s mlékem, ale i na lahodném cappuccinu. „Přístroj zvládne i latte s teplým mlékem a mléčnou pěnou, ale tomu moc neholduji," přiznává milovnice dobré kávy a dodává, že denně vypije asi tři středně velké hrníčky. „Nápoj mi vyhovuje i ze zdravotních důvodů. Mám nízký tlak a tak mě šálek kávy ve správnou chvíli postaví na nohy," pochvaluje si.

Podle Jany Valáškové se domácí příprava vyplatí. „V restauraci zaplatím asi třicet korun za šálek espressa s mlékem. Doma mě přijde rozhodně levněji," dodává přesvědčivě.

Ne každý má možnost připravit si kvalitní kávu doma a instantní nápoj není tím nejlepším řešením. V náchodské kavárně Láry Fáry si mohou lidé pochutnat až na šestnácti variantách kávy, vybrat si lze i kávičku bez kofeinu. „Stále hosty nabádáme, aby u nás vyzkoušeli kvalitní a zdravější kávu z presovače. Senioři a někteří muži středního věku si často žádají turka, jak byli léta zvyklí," shodují se vedoucí kavárny Vlaďka Balcarová spolu s terapeutkou Michaelou Regentovou. Svorně dodávají, že ti, kteří nakonec kávu z přístroje na výrobu espressa ochutnají, odcházejí velmi spokojení.

Jakou kávu si můžete připravit

Espresso - vždy se připravuje ze 7 g umleté kávy, má obsah 25 35 ml a teče 20 30 sekund. Tlak v kávovaru má být 9 barů a teplota vody okolo 80-90 °C.

Ristretto - připravuje se ze stejné dávky jako espresso, i stejným způsobem. Liší se dobou průtoku v kávovaru. Obsahuje první nejsilnější extrakty, jako jsou různé emulze a oleje.

Espresso macchiato - espresso s trochou mléčné pěny. Ta se šlehá na trysce s párou na kávovaru, pokud možno z vychlazeného a plnotučného mléka.

Cappuccino - espresso s mlékem a mléčnou pěnou. Ideální cappuccino má teplotu 70 °C a pěna na povrchu musí mít 1 až 2 centimetry.

Latte - Caffé latté se většinou připravuje z klasického espressa, které je dolité horkou vodou ve vysoké sklenici a lije se do něho teplé mléko a mléčná pěna. I na kávu latte se dají malovat obrázky jako na cappuccino.

Frappé - Silné malé espresso se mixuje s ledem, kdy má potom frappé na povrchu nádhernou pěnu. Další způsob, jak se frappé připravuje, je ten, že se espresso umixuje s mlékem a s ledem.