Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je osud pošty ve Slatině navždy zpečetěn?

Slatina nad Úpou – Obyvatelé této menší obce na Náchodsku našli čtyři dny po Štědrém dnu, konkrétně 28. prosince 2010, ve svých poštovních schránkách oznámení, ve kterém se píše, že od prvního ledna 2011 bude Česká pošta ve Slatině nad Úpou uzavřena. Jak bylo v oznámení avizováno, tak se také následně stalo. Pošta v této obci již tři týdny nefunguje.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Přímo v Obecním úřadě (na snímku) je od ledna zřízeno výdejní místo České pošty. Zásilky občanům vydává starostka.Foto: DENÍK/Eva Benešová

To, že byla pošta zrušena, neznamená, že by byli obyvatelé obce ošizeni o využívání poštovních služeb. Využívat jich mohou i nadále, avšak mají to poněkud ztížené a daleko složitější než ti lidé, v jejichž obci funguje pošta normálně.

Česká pošta zřídila na Obecním úřadu ve Slatině nad Úpou výdejní místo, přičemž dopisy občanům vydává od ledna starostka obce Marie Pokorná, a to v určených dnech a hodinách. Za to, že je v obci zřízeno výdejní místo, platí Česká pošta obci částku ve výši 1470 korun. Tyto peníze náležejí starostce za to, že lidem vydává zásilky.

Někteří občané byli skutečností, že se ruší pošta bez jejich vědomí, notně pobouřeni. Mnozí si mysleli, že poštu zrušila obec. „Je to rozhodnutí České pošty, obec s tím nemá nic společného,“ řekla Deníku tři dny před koncem loňského roku Helena Adamcová z České pošty, manažerka obvodu Náchod.
Lidé chtějí svou poštu zpět, dokonce požadují její znovuotevření od 1. února.

Lidé chtějí, aby byla pošta od února otevřená

Do redakce Náchodského deníku nám v tomto týdnu přišel dopis, který je podepsán jako „občané obce“. V dopise se mimo jiné píše: „Kdo nám důchodcům a lidem bude platit telefony, když budeme žádat opakované doručování? Kdo nám donese avizované zásilky uložené na obci z pondělí a ze středy v úterý nebo ve čtvrtek, když je obec zavřená a doručovatelky se k zásilkám nedostanou? Toto telefonování je k ničemu. To jsou pro nás vyhozené peníze, a tak velké důchody nemáme! Nutili jste nám účty a teď nás výběr bude stát o 28 korun více (zatím, než autobus zdraží)! Kde je to ostatní, co jsme si ještě mohli na poště koupit? Žádáme, aby byla znovuotevřena k 1. únoru 2011! Mysleli jsme si, že starostka a zastupitelé jsou pro obec a občany, a ne pro sebe.“

Tento dopis, který přišel do naší redakce, ale podle starostky obce Marie Pokorné k nim na Obecní úřad ve Slatině nad Úpou nedorazil. „Ne, žádný dopis od občanů, ve kterém by se psalo, že požadují otevření pošty od února, nám nepřišel,“ uvedla.

Jak dodala, současný systém, kdy si lidé chodí pro zásilky přímo k ní na obecní úřad v určených hodinách (v pondělí a ve středu dopoledne, v tytéž dny, a navíc ještě v pátek odpoledne) zatím funguje bez problémů. „Samozřejmě, nějaký čas potrvá, než se s tímto novým systémem všichni sžijí,“ připustila. Zároveň dodala, že lidem byl Českou poštou tento týden vhozen do schránek leták, na kterém je vysvětleno, jak komunikovat s poštovními doručovatelkami ohledně například placení složenek či podání doporučených dopisů a podobných služeb. „Lidé nemusejí nikam telefonovat, stačí, když napíšou své požadavky na papírek a ten vhodí do schránky, kde si jej doručovatelky pošty vyzvednou a přečtou,“ uvedla starostka Pokorná.

Jak zároveň zdůraznila, rozhodnutí ohledně uzavření pošty v jejich obci pochází ze strany České pošty, nikoliv ze strany obce, jak si někteří z občanů mylně myslí. „My jsme s tímto rozhodnutím nemohli již nic dělat, pouze jsme mohli přistoupit na to, že se zde zřídí výdejní místo, na což jsme přistoupili,“ vysvětlila Marie Pokorná.

Na otázku, zda si myslí, že by se na nátlak občanů mohla pošta v jejich obci opět otevřít, odpovídá: „Osobně si myslím, že pokud se Česká pošta už jednou rozhodla a poštu zde zrušila, tak ji zde již znovu neotevře.“

Jak nám řekla Marta Selicharová, tisková mluvčí odboru komunikace České pošty s.p., od 1. ledna 2011 funguje v obci Slatina na Úpou výdejní místo typu I. na obecním úřadu. „Před zřízením výdejního místa došlo k jednání se zástupci obce. Obecní zastupitelstvo náš návrh schválilo. Současně každý den dopoledne zajíždí do obce mobilní obslužné místo. Občanům obce přiváží všechny zásilky, důchody a zajišťuje plně i ostatní poštovní služby. Zásilky, které nemohou být občanům doručeny, jsou pak uloženy na výdejním místě, kde si je lidé mohou ve stanovenou hodinu vyzvednout,“ řekla nám včera mluvčí Selicharová.

Jak dále uvedla, pošta v obci Slatina byla zařazena do projektu optimalizace poštovní pobočkové sítě České pošty. Důvodem byl především nízký zájem obyvatel obce o poštovní služby poskytované místní pobočkou. „V současné chvíli nemá Česká pošta žádný důvod měnit formu poštovní obsluhy v této obci,“ zakončila Marta Selicharová.

Někteří lidé si chodili kupovat na poštu noviny. Od 26. ledna 2011 budou některé noviny k dostání v tamním obchodě Heleny Medkové.

(Ti, kteří by si chtěli Náchodský deník předplatit a mít ho každé ráno ve své schránce, se mohou informovat u Evy Benešové na tel. 602 139 105 o možnostech předplatného s dárky).

Autor: Věra Sýkorová

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení