O uplynulém víkendu hostilo velkopoříčské letiště čtvrtý ročník modelářských závodů seriálu Evropského poháru GPS Triangl Eurocup. Závodů se účastnilo čtrnáct soutěžících z České republiky, Německa a Švýcarska. Modeláři si přijeli poměřit svou zručnost v ovládání se svými do posledního detailu vymazlenými modely letadel.

Podmínkou této soutěže  maket skutečných větroňů, které mohou být vyrobeny v maximálním měřítku 1:3, je co nejrychleji obletět trojúhelníkovou trať, která je vytyčena pomocí GPS a jejíž obvod je 2,4 kilometru. Pro vítězství je potřebné těchto trojúhelníků obletět co nejvíce.

Při startu jsou větroně vytaženy do výšky pěti set metrů motorovým modelem letadla, kde jsou odpojeni a mají k dispozici třicet minut na soutěžní let. Tato letecká show byla přitažlivá i pro diváky, jelikož takovéto  modely se každý den  nevidí.

Ve vzduchu byly jak skutečné

Makety větroňů byly od skutečných k nerozeznání. V kokpitu nechyběly přístroje ani  štítky a samozřejmostí byla i figurka pilota. Ještě těžší  bylo rozeznat je ve vzduchu, to se kolikrát diváci dohadovali, zda se jedná o model, nebo o skutečný větroň. Většina maket měla rozpětí křídel čtyři až sedm metrů.

„To je nádhera, něco takového jsem ještě neviděl. Letadla vypadají ve vzduchu jako skutečná. Jsem rád, že jsem se přijel podívat," žasl nad modely letadel Míra Kubík z Náchoda.

Závody si pochvalovali nejen diváci, ale i pořadatelský tým  a všichni soutěžící.

„Závody probíhaly velice dobře, za příznivého a příjemného počasí. Vše se obešlo bez problémů a nebyla žádná havárie. Pohodová byla také spolupráce s místním Aeroklubem i hlavním pořadatelem Milošem Machem. Se závodem jsem nejen já, ale i všichni ostatní velice spokojeni, je tady moc  příjemné prostředí. Podle ohlasů byli spokojeni i diváci, kteří se přišli na závod podívat," zhodnotil závody jejich ředitel Miroslav Kolomazník.

Vítěze zajímají modely od dětství

„Létalo se perfektně, byla dobrá termika a přálo nám počasí. Velkého Poříčí opět nezklamalo, je tady nádherně. Už tady jsem na čtvrtém ročníku a vždy si to užívám. Závodnímu létání se věnuji zhruba osm let, ale leteckému modelářství už od dětství. Začínal jsem na základce v modelářském kroužku, kde jsem se naučil základy. Postupem času mě to stále více táhlo k létání, až jsem nakonec začal pracovat ve firmě, která modely vyrábí. Dnes mně můj koníček také živí.  Občas se povede nějaký závod i vyhrát. Účastním se nejen republikových, ale i Evropských závodů. Létal jsem i na mistrovství světa. Před dvěma roky jsem byl na mistrovství světa ve Španělsku druhý. Tehdy to vyhrál můj šéf z firmy," svěřil se vítěz závodů Martin Holub z Krnova.