Náchodští občané, ale i policisté mají za sebou první týden rekonstrukce mezinárodní silnice 1/33 vedoucí z Hradce Králové přes Náchod do Polska.

Vzhledem k současným opravám této velmi frekventované dopravní tepny, která prochází téměř středem bývalé okresní metropole, je vytvořen i systém objízdných tras. Zatímco osobní automobily mohou používat komunikace v Náchodě, nákladní doprava je odkloněna na několik desítek kilometrů dlouhou objížďku. Projíždějící kamiony však působí problémy, a to hlavně v centru Červeného Kostelce.

„Od pondělí 18. července do neděle 24. července se dopravní policisté prakticky nezastavili. Při dohledu nad řidiči s nimi spolupracovali policisté z cizinecké policie, krajského dopravního družstva i pořádková policie jednotlivých dotčených obvodních oddělení v Náchodě, České Skalici a v Červeném Kostelci," říká policejní mluvčí Eva Prachařová a dodává: „Policejní hlídky si rozdělily úseky a desítky policistů se buď viditelně, nebo skrytě věnovaly kontrole jízdy řidičů."

Policisté se podle mluvčí zaměřili zejména na kamiony, kterých zkontrolovali 500, žádný z nich se ale neprovinil rychlou jízdou. Do nástrah radarů nicméně spadlo okolo desítky osobních vozidel.

„Policisté se kromě denních hodin nadále více zaměří i na noční časy, neboť řidiči překračují nejvyšší povolenou rychlost na objízdných trasách hlavně po setmění," konstatuje mluvčí Eva Prachařová.

Snazší průjezd městem

Samotný Náchod, který ochromila uzavírka na Pražské ulici průjezdná pouze ve směru na hranice, je zatím možno projet podstatně snadněji, než tomu bylo vloni. Zvýšila se jen hustota provozu na Kladské ulici, kterou vede jedna z objízdných tras. Menší komplikace přinášejí také závory v Bělovsi, při jejichž spuštění se tvoří kolony vozidel.

Do sledování pořádku v dopravě se zapojila i Městská policie z Náchoda. „V souvislosti se začátkem rekonstrukce průtahu Náchoda dohlížejí strážníci od pondělí 18. července ve spolupráci s Policií ČR na dodržování vyznačených objízdných tras, změn přednosti v jízdě a změn směru jízdy. Strážníci provádějí dohled v centru města v ulici Volovnice, na křižovatce ulic Riegrova a Parkány a v ulici Raisova," sděluje Petr Valica, velitel Městské policie Náchod a pokračuje: „Zatímco změna směru jízdy v ulici Volovnice a změna přednosti v jízdě na křižovatce ulic Riegrova a Parkány proběhla bez komplikací, v Raisově ulici strážníci během prvního týdne rekonstrukce pokutovali již deset řidičů kamionů, kteří nerespektovali zákaz vjezdu do této ulice a snažili si zkrátit objízdnou trasu centrem města. V kontrolách se zaměřením na Raisovu ulici budou strážníci pokračovat i nadále po celou dobu rekonstrukce průtahu města."

Eva Prachařová dále doplňuje: „Policisté od začátku uzavírky přistihli již okolo desítky řidičů nákladních vozidel, kteří nerespektovali zákazové značky. Každý z nich se za jízdu zákazem dočkal dvoutisícové sankce. Většího postihu se dostalo třem řidičům nákladních vozidel, kteří způsobili na objízdných trasách a v zákazech nehodu. Jednu nehodu řešili policisté v Červeném Kostelci, kde řidič kamionu urazil na křižovatce světelnou tabuli, druhou v Náchodě v Janáčkově ulici, kde řidič nákladním automobilem poškodil značku, a třetí ve Dvořákově ulici, kde kamion při zatáčení poškodil stojící automobil."

Bezpečnostní akce

Podle slov mluvčí Evy Prachařové se dohledu na objízdných trasách a uzavírkách budou policisté věnovat i nadále. Chystají navíc také dopravně bezpečnostní akce, během nichž je bude zajímat nejen to, jakou rychlostí kamiony projíždějí, ale také uložení nákladu, technický stav vozidla i sociální předpisy v dopravě, tedy povinné přestávky nebo doba jízdy.